Při nedávném leteckém neštěstí zemřel íránský prezident Ebráhím Raísí. Cestoval helikoptérou, která se zřítila. Íránci si tak volí novou hlavu státu. I v teokratickém Íránu může jít o důležité volby. Nikoli z hlediska demokratického výběru kandidátů, o té v Íránu nelze mluvit a nemalá část Íránců je ve vztahu k volbám také velmi apatická, ale příští prezident může být vnímán také jako nástupce nejvyššího duchovního vůdce země Sajjida Alího Chameneího.
„V Íránu se v pátek otevřely volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, které otestuje popularitu duchovních vládců uprostřed apatie voličů v době regionálního napětí a sporu se Západem ohledně jaderného programu Teheránu,“ napsala k volbám agentura Reuters.
K prvnímu kolu voleb nedorazilo na 60 procent voličů.
Chameneí podle Reuters ve středu přiznal „nižší než očekávanou účast“ v dřívějších volbách, ale řekl, že „je nesprávné předpokládat, že ti, kteří se zdrželi v prvním kole, jsou proti islámské vládě“.
Jenže voleb v roce 2021, které vynesly k moci Raísího, se zúčastnilo pouze 48 % voličů a v březnových parlamentních volbách byla účast 41 % voličů.
Od příštího prezidenta se neočekává žádný zásadní posun v politice ohledně íránského jaderného programu nebo změny v podpoře skupin milicí na celém Blízkém východě, ale řídí vládu každý den a může ovlivnit tón íránské zahraniční a domácí politiky.
Ve druhém kole proti sobě stojí Saeed Džalílí a Masoud Pezeshkian.
Server katarské televize Al-Džazíra připomněl, že Džalílí je mezinárodně známý především svou rolí při vyřizování íránského jaderné dohody v letech 2007 až 2012, kdy byl hlavním jaderným kritikem jaderné dohody své země se Západem. V současnosti působí jako jeden z přímých zástupců nejvyššího vůdce Alího Chameneího v Nejvyšší radě národní bezpečnosti (SNSC) a již dvakrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. Je považován za tvrdého odpůrce Západu
Naproti tomu kardiochirurg Pezeshkian je poslancem od roku 2008. V letech 2016 až 2020 byl místopředsedou parlamentu. Kromě toho většina jeho vládních funkcí souvisela se zdravotnictvím – byl ministrem zdravotnictví a byl dlouholetým členem zdravotní komise íránského parlamentu. Z této dvojice je považován za liberálnějšího kandidáta.
„Říká, že bude pracovat na obnovení jaderné dohody z roku 2015, a také vyjádřil svůj nesouhlas s tím, jak se stát vypořádal s protesty, včetně celonárodních protestů, které otřásly Íránem po smrti mladé ženy Mahsy Aminiové v policejní vazbě v 2022,“ uvedla televize Al-Džazíra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.