Pražský vrchní soud zprostil Rittiga a Michala všech obvinění letos v červnu. Dozorující státní zástupce Borgula proti rozhodnutí navrhl dovolání, ale nejvyšší státní zástupce mu nevyhověl. „Nejvyšší státní zástupce mému podnětu k podání dovolání nevyhověl. Přestože dospěl k závěru, že mé námitky vůči rozsudku mohou vykazovat znaky extrémního rozporu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními,“ sdělil České televizi Adam Borgula s tím, že podle něj soudy opomenuly některé důkazy a rozhodly v rozporu s prokazatelnými zjištěními.
„Soudy dospěly k závěru, že v případě zmiňovaného extrémního nesouladu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními nesvědčí dovolací důvod Nejvyššímu státnímu zástupci, ale pouze obžalovanému,“ vysvětlil Borgula, že velký rozpor v rozsudku může podle soudů poznamenat právo na spravedlivý proces.
Přesto kauza Oleo Chemical ještě není u konce a Nejvyšší soud bude dále řešit případy dalších čtyř obžalovaných, mimo jiné Rittigových právníků Davida Michala a Karolíny Babákové. Ti byli také zproštěni viny, ale v tomto případě Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání navrhl.
V jeho rámci podle ČT také žádá přísnější tresty pro bývalé majitele firmy Kamila Jirounka a Michala Urbánka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě a šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučeru. Kučera dostal desetiměsíční podmínku, zbylí tři byli posláni na tři roky do vězení.
V případu Oleo Chemical se měli Rittig a Michal podle policie dopustit zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz. Státní zástupce Adam Borgula pro ně žádal pětileté tresty a peněžité tresty, ovšem pražský vrchní soud je pravomocně osvobodil. Podle Borguly Rittig a Michal převedly 20 milionů korun za fiktivní smlouvy o poradenství. Rittigův obhájce peníze označil jako odměny za zahraniční projekty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma