Izrael musí převzít plnou kontrolu nad hraničním koridorem Pásma Gazy s Egyptem, aby zajistil „demilitarizaci“ oblasti, prohlásil v sobotu premiér Benjamin Netanjahu. Na jeho slova upozornila agentura Reuters s tím, že pokud by byl takový krok zrealizován, fakticky by to znamenalo návrat před rok 2005, kdy se Izrael oficiálně stáhl z Gazy a odkdy zde vládla palestinská samospráva a hnutí Hamás.
Mezitím pokračují tvrdé boje. Podle palestinské strany zemřelo za jediný den 165 osob a 250 dalších bylo zraněno. Ve městě Chán Júnis, největším městě na jihu Gazy, do nemocnice nesli dítě a jeden ze zdravotníků volal „dýchá, dýchá“. Toto video koluje po internetu. „Chceme příměří. Teď. Dost už,“ nechal se slyšet jeden ze zdravotníků, který se spolu s celou rodinou rozhodl odejít do Egypta.
Izraelský ministr obrany Yoav Gallant v pátek sdělil, že jednotky dosahují velitelských center Hamásu a skladů zbraní. Snímky zveřejněné armádou ukazují vojáky pohybující se po rozemleté zemi mezi ruinami zničených budov. Vojáci také provedli razii na velitelství vojenské rozvědky Hamásu a na velitelském centru Islámského džihádu v Chán Júnis a zničili cíle včetně „slévárny zbraní“. Veřejnost o tomto úspěchu informovala armáda Státu Izrael (IDF).
Hamás a Islámský džihád – oba přísahaly na zničení Izraele – vyhlásily v samostatných prohlášeních, že jejich bojovníci v sobotu při útocích v Gaze zničili a poškodili několik izraelských tanků a transportérů. Řekli také, že stříleli z minometů na izraelské síly v Chán Júnis a Al-Bureij a také v severní Gaze. Izrael nadále trvá na svém původním cíli, totiž na zničení hnutí Hamás.
Válka v Gaze rozdmýchala násilí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. V sobotu izraelští vojáci zastřelili palestinského motoristu, který se pokusil najet autem do této skupiny vojáků poblíž města Hebron, informuje armáda.
Server listu Jerusalem Post upozornil, že izraelští vojáci nalezli při prohledávání Gazy i čínské zbraně. Oficiálně Čína neprodává zbraně nestátním subjektům, ale server s odvoláním na další zdroje napsal, že množství nalezení čínských zbraní bylo „masivní“.
Carice Witte, generální ředitelka a zakladatelka SIGNAL Group a expertka na vztahy mezi Čínou a Izraelem, řekla, že ačkoli je jistě možné, že se čínské zbraně dostaly do rukou palestinské teroristické skupiny, nebyly zakoupeny přímo z Pekingu. „Čína má rozsáhlý zbrojní průmysl,“ řekla Wette. „Podle definice neprodává zbraně nestátním subjektům, určitě prodává zbraně zemím (Blízkého východu).“
Ve stejné době libanonské hnutí Hizballáh přiznalo, že při jednom z izraelských útoků byl zabit jeden z jejich agentů – Ali Ahmed Saad. O smrti libanonského ozbrojence informoval server Times of Israel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.