Studenti tohoto lycea každoročně navštěvují válečný památník ukrajinské Síče na hoře Makovka, kde během první světové války došlo ke střetu ruské carské armády s částmi rakouské armády. Po 1. světové válce zde pak byla založena Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN). V květnu roku 1938 došlo k vraždě předáka OUN Evžena Konovalce a do čela této organizace se dostal Andrij Melnyk, který před odchodem do emigrace jmenoval svým zplnomocněncem na území Polska právě nechvalně proslulého Stepana Banderu. V září téhož roku se v Podkarpatské Rusi vytvořila tzv. Ukrajinská národní obrana, která usilovala o získání zbraní československé armády a byla později přejmenována na „Karpatskou Sič“.
„Hlavním cílem výchovné práce lycea je formování občana, vlastence moderního ukrajinského státu, vědomého si své národní a náboženské identity,“ píše se na webových stránkách školy.
Z Organizace ukrajinských nacionalistů byla v říjnu 1942 založena Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), která bojovala za nezávislost Ukrajiny. Svoji činnost prováděla především na západní Ukrajině, kde bojovala proti sovětským vojskům a spolupracovala s nacisty. V bojích proti SSSR, ale i Polsku pak UPA pokračovala i po skončení druhé světové války.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko, který se rád označuje za prezidenta mírového řešení, označil v roce 2014 bojovníky UPA za „příklad hrdinství a vlastenectví na Ukrajině“. V dubnu letošního roku navíc ukrajinský parlament schválil zákon, který udělil příslušníkům OUN a UPA status bojovníků za svobodu Ukrajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jzd