Už jsme si zvykli, že v naší zemi orgány, jimž do toho nic není, usměrňují oblasti života autoritativními příkazy, zákazy, regulemi a souborem varování před – nedejbůh – neuposlechnutím těch reglementací. Už víme, jak se Bezpečnostní informační služba plete do školních osnov a určuje, co v nich má a nemá být, a to, co v nich laskavě ponechává, podrobí jediné možné interpretaci. Ministerstvo školství poté sklapne patky a jme se dle toho předělávat rámcové vzdělávací programy.
Půjde-li to například ve výuce dějepisu tímto tempem, dozví se brzy naši školáci jen jediné: dějiny, o nichž se bude hovořit, začaly v roce 1948 komunistickým převratem, který se dopustil tolika a tolika zvěrstev, politických vražd, kriminálů a potlačování svobod obyvatelstva. Přirozeně se opomine skutečnost, že ti zlí komunisté vyhráli svobodné volby v roce 1946 a i poúnorový vývoj měl ve většině národa pozitivní rezonanci, a to dlouhou dobu. To neznamená, že ten vývoj šel správnou cestou, jen ji za správnou považovala velká část lidí. Až do srpna 1968, kdy k nám vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Tehdy vzal sen o socialismu jako spravedlivém režimu většinově navždy zasvé. Toto zklamání pak bylo průběžně prohlubováno během normalizace a vyústilo v listopad 1989.
Ten však byl dnešní povolenou optikou spontánní lidovou revolucí v čele s Václavem Havlem. O tom, že byl výsledkem geopolitických okolností, vítězství USA ve studené válce se Sovětským svazem, de facto dalším dělením Evropy a sfér vlivu (to předchozí proběhlo po 2. světové válce), se nějak do hloubky šířit netřeba. Hlavní byl přece Havel a disidenti.
Po tom roce 1989 jsme se konečně přimkli k milovanému Západu a odvrhli v celé šíři nenáviděný Východ, zejména Rusko. Oprášili jsme Mlynářovu knihu Mráz přichází z Kremlu, začali jsme vést líté boje s kamennými připomínkami čehokoli ruského (Koněv, rudoarmějci, neznámí vojínové). Trochu přitom zapomínáme, že Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českem a Ruskem z roku 1996 obsahovala i článek 21, v němž se praví: „Každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim.“ Smlouva nesla podpis téhož Václava Havla. Ale nebuďme hnidopichy, třeba měl v zádech při podpisu ruský bajonet.
Tak takhle nějak vulgárně může vbrzku vypadat okousaný dějepis pro základní a střední školy. Třeba se časem i dočkáme objevu, že Prahu od nacistů osvobodil generál Patton…
V těchto dnech pronikla informace, že vysoké školy žádají od Ministerstva školství metodické pokyny, jak mají naložit s ruskými studenty, kteří nastoupili ke studiu před vypuknutím konfliktu na Ukrajinu. Dokonce se i vedou úvahy o tom, jaké obory v žádném případě nesmí studovat (třeba IT), protože by tím pomáhali Ruské federaci v bojích na Donbase. Troufám si tvrdit, že je to ze strany těch škol neuvěřitelná nehoráznost.
Předně: s těmi studenty (z Ruska, ale i z Ukrajiny, Kazachstánu a dalších postsovětských zemí) byly uzavřeny standardní smlouvy o studiu, studenti dostali dočasná víza vztahující se k době studia a platili smluvní poplatky a školné jako kterýkoli jiný zahraniční student. Vyjmout z těchto obecných pravidel jednu skupinu jen podle národnosti, je ryzí diskriminace. Likviduje to jedno z hlavních jistot demokratického řádu, totiž rovnost před zákonem, a dělá nám to ostudu. Rektoři oněch škol se chovají jako slouhové, kteří čekají na pokyny, jak se kdysi říkalo, „od soudruhů z kraje“. Bez nich si ani neškrtli. Tak je třeba se ptát: nač naši studenti v listopadu 1989 mávali transparenty s nápisy volajícími o návrat akademických svobod, nezávislosti a autonomie akademického prostředí? Zde se jim dostává lekce, že žádné svobody nejsou, dokud o tom vrchnost nerozhodne. Smutné konce!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.