Člen dolní komory Parlamentu ČR Aleš Juchelka má za to, že je nutno vyjadřování veřejnoprávních novinářů na sítích více regulovat. Zdá se mu totiž, že se množí případy, kdy se pracovníci vyjadřují tak, jak by neměli. Na Juchelkovu aktivitu upozornil server Médiář.cz.
Příkladem takového nevhodného vyjadřování byl podle Juchelky např. tweet sportovní redaktorky ČT Dariny Vymětalíkové, v němž tato píše, že lidé ze severní Moravy „nejsou moc chytří“.
Juchelka si proto nechal sepsat studii, jak tuto problematiku řeší v jiných zemích. „Jde mně o zachování nezávislosti a veřejnoprávnosti, takže jsem si nechal udělat tuto studii, abych věděl, jak to funguje někde jinde,” řekl člen volebního výboru Juchelka.
„Je to de facto odpovědnost Rady ČT, aby s tím něco udělala, protože ona ručí za dobrou pověst veřejnoprávních médií. Myslím si, že by měli něco iniciovat, přijít s návrhem,“ dodal.
Kodexy veřejnoprávních médií říkají, že pracovníci se musejí chovat tak, aby nepoškozovali obraz médií, pro která pracují. Mluvčí České televize Karolína Blinková a mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna však také dodávají, že soukromá vyjádření pracovníků veřejnoprávních médií nevyjadřují oficiální stanoviska uvedených institucí.
Ale najít hranici mezi soukromým názorem zaměstnance a veřejnoprávní rovinou takového vyjádření však bývá složité.
Publicista Štěpán Kotrba na sociální síti Facebook napsal, že oblast vyjadřování se na internetu je v kodexech veřejnoprávních médií upravena.
„‘Není přijatelné, aby se zaměstnanci vystupující v pořadech Českého rozhlasu prezentovali v jiných médiích způsobem, který by byl v Českém rozhlasu nepřípustný.‘ Podobně je tomu i v ČT... Když toto nechápou členové Rady, je třeba je vyměnit,“ napsal Kotrba na sociální síti Facebook.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp