Jenomže nejde jen o „neziskovky“. Výše popsaná činnost je namnoze provozována na úrovni vlády nebo ministerstev prostřednictvím jejich „Rad“ pro kdeco. Zastavme se u několika „Rad“ vlády či jednotlivých rezortů, ukažme si jejich činnost a také připomeňme náklady, které to celé stojí a jež jdou opět, jak jinak, z veřejných, tedy z našich kapes.
Příkladně taková Rada vlády pro lidská práva (RVLP) – uvádí se rovněž, že jde o Radu vlády pro lidská práva a rovné příležitosti. Údaje o ní, jakož i o všech dalších, se dozvíme z veřejných zdrojů, opět z oblíbených výročních zpráv. RVLP bohužel zveřejnila zatím poslední výroční zprávu za rok 2018, ale i tak stojí za četbu. V jejím členstvu najdeme – vedle rozmanitých zástupců ministerstev, také nemálo jmen z tzv. občanské společnosti, například někdejšího poslance a aparátníka ODA Oldřicha Kužílka, zaměstnance amerického Rádia Svobodná Evropa Jefima Fištejna, někdejší ombudsmanku Annu Šabatovou, homosexuálního aktivistu Czeslawa Waleka, všeználka (opět z ODA) Daniela Kroupu atd. RVLP zřizuje různé komise a výbory k jednotlivým agendám, např. tzv. evropské agendě, agendě LGBT, agenda práv cizinců atd.
O výstupech „práce“ členů RVLP se dočteme například, že „Ve dnech 14. – 16. května 2018 se Mgr. Jakub Machačka v Lisabonu zúčastnil IDAHOT fóra a setkání LGBT focal pointů. Jedná se o každoroční tradiční setkání u příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, transfobii a bifobii dne 17. května. Na jednání pak navazovalo setkání LGBT focal pointu z evropských zemí, které se koná dvakrát ročně – druhé se konalo ve dnech 21. a 22. listopadu 2018 v Helsinkách. Během obou akcí se řešily různé otázky ochrany práv LGBT osob v Evropě jako např. LGBT v regionální politice, rozvoj práv trans- a intersexosob."
Nebo: „Dne 1. června 2018 se JUDr. Radim Hueber zúčastnil společného setkání neformálních expertních skupin Evropské komise k právům dítěte a k ochraně migrujících dětí. Sekretariát Rady je tradičně zastoupen ve skupině k právům dítěte, kde zprostředkuje náhledy na otázky spojené s ochranou práv dítěte v ČR a seznamuje se se zkušenostmi z jiných zemí. Účast ČR na společném setkání umožnila zapojit se do celoevropské diskuse o přístupu k nezletilým migrujícím dětem s doprovodem či bez něj“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný