Jak voják pozná, že ho někdo chce „vyhodit do luftu“? Hovoří náš vysoký generál

07.08.2018 9:11 | Zprávy

Ve včerejším pořadu Události, komentáře na ČT se probírala smrt tří českých vojáků na zahraniční misi v Afghánistánu. Za co v daleké cizí zemi bojovali? A jak si tam vede NATO? O tom mluvil zástupce náčelníka Generálního štábu AČR Jiří Verner. S ním ve studiu diskutoval redaktor Jakub Železný.

Jak voják pozná, že ho někdo chce „vyhodit do luftu“? Hovoří náš vysoký generál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nástup příslušníků Armády ČR po návratu ze zahraničních operací za účasti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové a náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře

„Jsem přesvědčen na základě současných poznatků, že v dané situaci, bohužel, nebylo vyhnutí. Pokud jde o slova generála Pavla, skutečně, pokud jde o sebevražedný útok v určité urbanistické zástavbě, dá se velice těžko detekovat a v tomto případě to skutečně bylo velice složité,“ řekl na úvod generál Verner k proběhnuvšímu sebevražednému útoku, po kterém v Afghánistánu zemřeli tři čeští vojáci.

„Není to zdaleka první takový útok v oblasti. Nedá se říci, že by se to vojenské know-how přeci jen mělo trochu vyvíjet a zlepšovat?“ zeptal se Vernera redaktor Železný. „Určitě progres je, při těchto patrolách vždy používáme vzdušné prostředky průzkumu, nebo vzdušné balony, které snímají danou situaci. To nám samozřejmě pomáhá. Před každou patrolou je společný brífink, snažíme se vyhnout rizikovým prostorům. Nicméně patrola je od toho, aby zkontrolovala určité prostory a bohužel se nevyhneme těmto nebezpečným situacím, kdy musíme opustit obrněný vůz, relativně bezpečný, a musíme jít do prostorů, které musí být zkontrolovány. Na to jsou vojáci připravováni, ale nemůžeme je připravit na všechny situace,“ podotkl Verner.

Jakuba Železného dále zajímalo, jestli existují nějaké markanty, které vojáka varují před podezřelým nebo nebezpečným prostorem. „Samozřejmě, že jsou, ale musíte být velmi zkušený. Poznáte to z chování, nervozita, jestliže je člověk velice mladý a dostane takovýto úkol, například od Tálibánu, nebo od jiných teroristických organizací, může se na něm projevit určitá nervozita. Ne vždy je ale dostatek času, abyste to detekovali. Ani zkušení vojáci v tomto konkrétním případě, kdy se tato událost odehrála v rámci několika sekund, si troufám říct, že by těžko reagovali rychleji,“ míní Verner.

„Jak se třeba v takový moment chovají místní? Přiskočí na pomoc? Akceptuje třeba spojenecká armáda takovou pomoc, nebo se spíš obává nějakého dalšího útoku, míří zbraněmi? Musí to být extrémní situace úplně pro všechny,“ odtušil redaktor Železný. „Je to extrémní situace určitě pro všechny a ty situace nejsou modelové. V tomto konkrétním případě tam skutečně nebyl žádný jiný divák, byl zde jediný sebevražedný terorista. Rychlost té akce byla natolik vysoká, že skutečně reakce asi nemohla být jiná. Nadále prověřujeme, jestli neměl nějakého komplice, proč to vzniklo, proč jsme ho neviděli dříve, nicméně další detaily nemohu uvolňovat, ty záznamy podléhají utajení a potřebujeme to s koaličními partnery pečlivě vyhodnotit,“ vysvětlil Verner.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…