Zdroje uvedly, že měděné tyče byly v odlehlé čínské ujgurské oblasti Sin-ťiang zkráceny zprostředkovatelem, aby je bylo obtížné odlišit od šrotu, což vývozcům i dovozcům umožnilo těžit z rozdílů v clech uplatňovaných na šrot a nový kov.
Konkrétně se jedná o ruského výrobce mědi, společnost RCC. Ruské vývozní clo na měděné tyče činilo v prosinci 7 %. Dovoz měděných tyčí do Číny je zdaněn 4 %, ale na dovoz ruského šrotu se clo nevztahuje.
Prodej nového kovu maskovaného jako šrot začal pravděpodobně v prosinci. Odráží se především v rozporu mezi čínskými a ruskými údaji.
Čínské celní údaje ukázaly, že Čína od prosince nakoupila z Ruska výrazně více měděného šrotu, zatímco ruské údaje, které agentura Reuters získala od poskytovatele komerčních údajů, ukázaly, že množství šrotu vyvezeného do největšího obchodního partnera země bylo zanedbatelné.
Nedávné obchodní transakce naznačují zvýšený dovoz „měděných tyčí“ z Ruska do Číny, přičemž příjmy dosáhly zhruba 65 milionů amerických dolarů. Největší část tohoto dovozu, 97 % nebo 6 434 tun, dorazila v prosinci přes hranice Alashankou v Sin-ťiangu.
„Tento šrot z Ruska je de facto měděná tyč, ale není deklarována jako tyč. Nemohu sdělit žádné další podrobnosti,“ uvedl čínský výrobní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Zdroj dodal, že tento materiál mohou přímo spotřebovat výrobci mědi v provinciích Ťiang-su a Če-ťiang.
„Federální celní služba dočasně neposkytuje údaje o zahraničním obchodu,“ odpověděly na dotaz Reuters ruské celní orgány.
Čínská celní správa v Sin-ťiangu, který hraničí s Ruskem, na e-mailový dotaz a telefonát nereagovala.
Doposud sice neexistují právní překážky, které by Číně bránily v obchodu s kovem Ruskou federací. Čínští výrobci se však obávají, že přijdou o exportní obchody se zákazníky, jako jsou Spojené státy americké nebo Velká Británie, pokud se o nich bude vědět, že obchodují s ruskými firmami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová