Jako blesk: Češi, starejme se o Česko. Vezměme to do vlastních rukou, zaznělo k Evropě z velmi, velmi významného místa

16.01.2017 7:12 | Zprávy

Soudce Evropského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal se domnívá, že v Evropě musí jít Němcům o Německo, Čechům o Čechy a Moravu a Ukrajincům o Ukrajinu. Řekl to pro server Česká-justice.cz. Uvedl také, že lidé by měli vzít životy do svých rukou a začít rozhodovat o svých zemích i o Evropě.

Jako blesk: Češi, starejme se o Česko. Vezměme to do vlastních rukou, zaznělo k Evropě z velmi, velmi významného místa
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Pejchal v rozhovoru mimo jiné pohovořil o Úmluvě o lidských právech a základních svobodách, jež vznikla v reakci národů na vyvražďování a zotročování lidí ve 2. světové válce a je mimo jiné nástrojem pro zachování svobody jednotlivců a základem spravedlnosti a míru v Evropě. „Obstát může lidský um, mozek či šikovné nebo pečlivé ruce. Samozřejmě že lidé své nástroje mění, snaží se je vylepšit, ale na samotných nástrojích v konečné fázi vůbec nezáleží, pokud je drží nesprávné ruce a používá mozek, jemuž je lidské myšlení na hony vzdáleno. I s velice nedokonalými nástroji geniální lidské mozky realizovaly fantastické myšlenky a stejně naopak i nejúžasnější nástroj nezabrání lidem, aby byl použit pro absolutně špatnou věc,“ odpověděl Pejchal. 

Úmluva podle něj popisuje možnosti ochrany toho nejzákladnějšího a nejdůležitějšího pro život ve společenství svobodných občanů. „Ochranu lidské svobody,“ podotkl s tím, že veškerá lidská práva, zmiňovaná v Úmluvě, jsou toliko a jenom nástroji k ochraně této svobody. Svoboda, jak tvrdí, není a nemůže být bezbřehá. „Výsostnou pravomocí suverénního členského státu Rady Evropy je, komu své hranice a jakým způsobem otevře a komu nikoli. V této záležitosti se lze ze strany někoho, kdo není členem společenství svobodných občanů členských států Rady Evropy, úmluvy velice obtížně dovolávat. Dnešní, dá se říci, bezbřehý volný pohyb jakýchkoli osob po Evropě úmluvou chráněn není a nikdy nebyl,“ podotkl.

Pejchal pak také pohovořil o právu. To podle jeho slov nesmí být složité, jinak přestává být právem. „Zákonodárci, kteří právo vytvářejí, jsou povinni usilovat o co nejkvalitnější právní úpravu, bez toho jejich vůle není dobrá. Ale to samo o sobě nestačí. Je zapotřebí, aby logicky mysleli a hlavně znali systém. V současné době se tyto podmínky pro vytvoření kvalitních právních předpisů zdají zcela nesplnitelné,“ podotkl se slovy, že nelze jinak, než začít u sebe. „Je zapotřebí, aby na tom záleželo každému ze společenství svobodných občanů. Jinak svoji svobodu, pokud ji ještě mají, ztratí a žádný soud s tím nic nenadělá,“ dodal.



A nechyběla ani slova o Evropské unii. „Proč však kritizovat nadnárodní organizaci, jako je např. Evropská unie? Odpovědnost leží jen a jen na národních státech. Ony jsou garanty právních předpisů, které přijaly, ony představují moc, která stojí za výkonem platného práva. Nikdo jiný! A jestli se této funkce vzdávají, nebo se dokonce bojí ji vykonávat, pak nelze než opět zabrousit ke starým Římanům a nemilosrdně konstatovat, vigilantibus iura skripta sunt – práva náležejí bdělým,“ zmínil. 

Závěrem se pak Pejchal zmínil také o Lisabonské smlouvě. „Lisabonská smlouva je opět smlouvou, kterou mezi sebou uzavřely státy, nikdo jiný. Pokud bude dostatek vůle na straně států, které ji ratifikovaly, aby současnou situaci v Evropě začaly řešit poněkud jinak než doposud, nic jim v tom nebrání. Nechci jako příklad uvádět Velkou Británii, ale nakonec i to je možný postup, kterých je však mnohonásobně více. Záleží jen na evropských státech, resp., a to především, na vůli jejich občanů. Samozřejmě půjde o řešení jak politické, tak právní, ale o tom mezinárodní právo je a vždy bylo,“ uzavřel.

Původní text ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …