„Vedení televize by samozřejmě vždy mělo instruovat své zaměstnance v první řadě tak, aby obsah vysílání, který připravují, byl v souladu se zákonem,“ řekl v rozhovoru pro HN Krejčí. Prima podle něj určitě má nějaký svůj etický kodex, RRTV však nemůže zasahovat do samotné tvorby zpravodajství a vychází pouze z monitoringu. „V případě Primy se potvrdilo, že tam jsou problematické tendence.“
I kdyby se Prima dopustila prokazatelného prohřešku vůči kodexu, nelze říct, zda jde o porušení zákona. Z hlediska práva má však soukromá televize stejné postavení jako veřejnoprávní, tedy obě musejí podávat objektivní informace. Jako nejhorší možný trest vidí Krejčí pouze pokutu.
„To, že někdo něco zadá na poradě, ještě nemusí znamenat, že se to doslova realizuje nebo že se to realizuje explicitně,“ dodal k současné kauze zveřejněných odposlechů. To, že zprávy příspívají k vytvoření určité atmosféry, je však velmi těžko stižitelné zákonem. „To je jako s trestným činem. Často víme, že je někdo viník, ale prokázat vinu je věc druhá,“ dodal.
Krejčí však podotkl, že RRTV již v minulosti zaznamenala stížnosti na zpravodajství TV Prima. Týkaly se kauzy iráckých uprchlíků. „To byla stížnost senátorů a také několika dalších subjektů a občanů,“ vysvětlil.
Zároveň připustil, že snaha ovlivnit způsob podávání informací by mohla vycházet ze snahy získat co nejvyšší sledovanost, nemá k tomu však žádné důkazy, a tak odmítl spekulovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa