Jedna blbě řečená věta a co to udělá... Babiš se obsáhle vyjádřil ke kauze Čapí hnízdo

10.03.2016 17:44 | Zprávy

Andrej Babiš prohlásil, že farma Čapí hnízdo, která nyní čelí mimořádným auditům kvůli podezření z podvodů s dotacemi, nikdy nebyla jeho. A nyní se snaží ze svých slov vymotat, seč mu síly stačí. Na svém profilu na Facebooku se tedy jal vysvětlit, jak to vlastně celé myslel.

Jedna blbě řečená věta a co to udělá... Babiš se obsáhle vyjádřil ke kauze Čapí hnízdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i ministr financí Andrej Babiš

„Tedy to koukám, co jedna věta, kterou jsem řekl do Novinek, možná dost blbě řečená, dokáže udělat na Facebooku,“ podivil se Babiš a rozhodl se uvést situaci na pravou míru. „Samozřejmě, že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014,“ poznamenal a vysvětlil, že jeho tvrzení o tom, že nikdy nebyl vlastníkem farmy, se týkalo něčeho jiného.

V době, kdy Čapí hnízdo čerpalo dotace, totiž vlastníkem farmy totiž nebyl ani Andrej Babiš, ani jeho firma Agrofert. „Je třeba zdůraznit, že se jedná o projekt financovaný z evropských dotací,“ připomněl ministr financí a dodal, že v tomto ohledu je vše v pořádku, jak mimo jiné dokládají výsledky několika auditů a to i jeden z dob, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek.

„Po neúspěšných dlouholetých kampaních proti mně o StB, biopalivech nebo střetu zájmů je stávající kampaň, která se týká kauzy staré 8 let, další politickou objednávkou s cílem poškodit moji osobu,“ napsal Babiš a dodal, že Čapí hnízdo je v současnosti opět vyšetřováno, tentokrát Evropským úřadem pro boj proti podvodům OLAF.

„Podle stávající mediální kampaně to vypadá, že tento projekt vyšetřují také někteří novináři, jako by tím nahrazovali orgány činné v trestním řízení a dokonce nastiňují postup policie při vyšetřování,“ podotkl ministr financí a dodal, že si tito novináři vymýšlí i policejní zásahy za účelem jej zdiskreditovat.

„Zároveň odmítám, že jde o luxusní sídlo pro vybranou společnost, jak píší někteří novináři. Právě naopak. Čapí hnízdo zaměstnává několik desítek lidí z regionu a pro tisíce dětí a rodin je skvělým místem pro víkendovou relaxaci. Organizují se tu i školní výlety a dětské tábory,“ argumentoval.

Celý Babišův příspěvek:

Tedy to koukám, co jedna věta, kterou jsem řekl do Novinek, možná dost blbě řečená, dokáže udělat na Facebooku. Je to takhle: samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Ale reagoval jsem na tvrzení novinářky, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo.

Důkazem toho je, že Čapí hnízdo od roku 2008 do roku 2013 nefigurovalo v konsolidované účetní závěrce Agrofertu ověřené renomovaným auditorem.

Je třeba zdůraznit, že se jedná o projekt financovaný z evropských dotací. Projekt byl v letech 2010, 2011, 2012 celkem třikrát kontrolován ROP Střední Čechy. I když tyto audity neshledaly pochybení oprávněnosti čerpání dotace, byl v dubnu 2013 realizován mimořádný audit ministerstvem financí ČR za doby ministrování Miroslava Kalouska, který také neshledal pochybení oprávněnosti poskytnutí dotace.

Po neúspěšných dlouholetých kampaních proti mně o StB, biopalivech nebo střetu zájmu je stávající kampaň, která se týká kauzy staré 8 let, další politickou objednávkou s cílem poškodit moji osobu.

Na základě anonymů zaslaných do Bruselu tento projekt aktuálně prověřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, který jen zřízen k ochraně zájmů Evropské unie a vykonává své vyšetřovací pravomoci zcela nezávisle i na Evropské komisi. Zároveň na základě anonymů je Čapí hnízdo prověřováno Evropskou komisí a na základě anonymního trestního oznámení ho prošetřuje i česká policie. Podle stávající mediální kampaně to vypadá, že tento projekt vyšetřují také někteří novináři, jako by tím nahrazovali orgány činné v trestním řízení a dokonce nastiňují postup policie při vyšetřování. Přitom se jedná o živou kauzu. Někteří novináři jdou dokonce tak daleko, že si vymyslí zásah policie na Čapím hnízdě a pak se mě ptají, co tomu říkám. Přitom policie na Čapím hnízdě nikdy nezasahovala, o čemž se ti samí novináři jeli i přesvědčit.

Stávající kampaň je pomstou některých mých bývalých kolegů, kterou živí opozice, jež se na této kampani zviditelňuje. Zásadně odmítám spekulace spojené s mojí osobou. Podstatné je, aby celý tento případ byl řádně vyšetřen hlavně evropským úřadem OLAF a Evropskou komisí, vzhledem k tomu, že se jedná o jejich peníze a zároveň ale i českou policií.

Zároveň odmítám, že jde o luxusní sídlo pro vybranou společnost, jak píší někteří novináři. Právě naopak. Čapí hnízdo zaměstnává několik desítek lidí z regionu a pro tisíce dětí a rodin je skvělým místem pro víkendovou relaxaci. Organizují se tu i školní výlety a dětské tábory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pro stromek jezdí do Bavorska nebo do Polska. Ušetří. A kupují jich klidně pět pro rodinu

20:00 Pro stromek jezdí do Bavorska nebo do Polska. Ušetří. A kupují jich klidně pět pro rodinu

Tisíc korun za stromeček není už dnes nereálné. Běžnější nedostanete pod tři stovky, klasické za 500…