Organizace zdravotního pojištění a daně pro bankovní domy jsou stále ještě v jednání. Naopak v rodící se koalici panuje shoda na „zastavení vyvádění peněz z průběžného důchodového systému“, tedy tzv. I. pilíře, jak dále uvedl předseda ČSSD Sobotka, pověřený prezidentem republiky Milošem Zemanem vedením jednání o sestavení vlády. Rovněž několikrát zopakoval svou známou tezi, že klíčový je vládní program, ne jmenovité obsazení ministerstev.
Ve zmíněné vyjednané nejnižší sazbě DPH, jejíž výše dosud nebyla stanovena, mají být léčiva. Je to podle Bohuslava Sobotky lepší řešení, než zrušit DPH na léky vůbec, jelikož s tímto krokem by mohly vzniknout další potíže kvůli našim závazkům v rámci Evropské unie. „My chceme napravit poměry z hlediska financování zdravotnictví a snížení DPH na léky je jeden z kroků k tomu, abychom nevytahovali ze systému zdravotního pojištění peníze, které tam platí stát nebo pojištěnci," uvedl Sobotka. O možné redukci počtu zdravotních pojišťoven odmítl Sobotka hovořit s poukazem na to, že dosud není rozpracovaná koaliční smlouva určená k zveřejnění.
Rovněž o dalším bytí tzv. II. pilíře penzijního systému není s konečnou platností rozhodnuto. Panuje shoda zastavit tok peněz, směřující do něj z I. průběžného pilíře, a jedná se o jeho zrušení či spojení s tzv. III. pilířem. Změny však budou nutné vzhledem k nízké účasti obyvatel na tzv. II. pilíři.
Mezi jednajícími stranami rovněž panuje shoda na schválení státního rozpočtu na nadcházející rok, aby bylo umožněno čerpání dotací.
Ten návrh jste myslel vážně?
Na dotazy moderátora ohledně přílišné ústupnosti ČSSD druhé nejsilnější sněmovní straně předseda sociálních demokratů uhýbal s poukazem, že se jeho strana nezříká exekutivních nástrojů, odpovědnosti, že důležité kroky, nařízení a vyhlášky nespadají do kompetencí resortů, nýbrž vlády. „Dohoda o ministerstvech zatím není, s výjimkou ministerstva státní pokladny, vedeme jednání o jejich rozdělení a personálním obsazení," dodal Bohuslav Sobotka a označil zmiňované nároky Babišova hnutí ANO na další jmenovité rezorty za předčasné spekulace.
Straně lidové se nelíbí návrh nejsilnější strany, aby KDU-ČSL měla pouhá dvě křesla ve vládě. Bohuslav Sobotka sdělil, že je to podklad pro jednání, všechny tři účastněné strany mají čas si jej rozmyslit. „Ten návrh jste myslel vážně?“ ptal se překvapeně Václav Moravec. Předseda ČSSD přisvědčil.
Prezident republiky v uplynulých dnech naznačil, že ne se všemi jmény, jež se nyní ve sdělovacích prostředcích skloňují coby adepti na ministerská křesla, by se smířil. Moderátor Moravec naznačil, že jména jako Špidla, Zaorálek a Chovanec by mohla na prezidenta republiky působit jako červený hadr na býka, nehledě na to, že už sám Bohuslav Sobotka je pro Miloše Zemana zřejmě notně hořké sousto. „Já bych pokládal za paradoxní, kdyby levicový prezident blokoval jmenování levicových ministrů," odpověděl uchazeč o vedení vlády. Kdyby však prezident republiky trval na svém, pravděpodobně bude mít těžkou situaci. Koalice předloží kandidáty a na nich bude trvat, zdůraznil Sobotka a doplnil: „Znovu zdůrazňuji, že ústavně silnější je pozice premiéra."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma