Jen za rubly, sekl Putin. A děje se víc. V tichosti

24.03.2022 10:45 | Zprávy

Kurz rublu byl nedávno kvůli sankcím Západu ve volném pádu. Včera ovšem Vladimir Putin oznámil, že země nepřátelské Rusku budou muset za plyn platit v rublech. A pád se zastavil. Německo, Itálie a Rakousko v rublech platit nechtějí, ale pro Bulharsko by to problém nebyl, informuje agentura Bloomberg. V mezičase Indie a Čína dále kupují ruskou ropu, akorát o tom příliš nemluví. A v USA šéf velké banky JPMorgan Chase apeluje na Bidena, aby Spojené státy vytvořily další Marshallův plán, produkovaly více plynu a více ho také vozily do Evropy.

Jen za rubly, sekl Putin. A děje se víc. V tichosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Snaha finančně zničit ruský režim sankcemi pokračuje, velká diskuse se vede okolo ruské ropy a plynu. Olej do ohně nyní přilil prezident Putin, který oznámil, že země k Rusku nepřátelské za plyn budou muset platit v rublech. Což v praxi znamená, že by je tyto země musely kupovat od ruských bank nebo od ruské centrální banky. Podle agentury Bloomberg tak Putin de facto nutí zákazníky, aby rubl posílili.

Německo dle Bloombergu už prohlásilo, že se jedná o porušení podmínek smluv a hodlá se s ostatními členskými státy dohodnout, jak postupovat. A Itálie také uvedla, že není nakloněna platit v rublech, protože by to prý Rusku pomohlo obcházet sankce. Pro společnosti, které plyn nakupují od Gazpromu, by požadavek na placení v rublech mohl znamenat ohrožení dodávek plynu kvůli sporům a nutnosti přepracovat kontrakty. Evropa podle agentury od Ruska odebírá 40 % svého plynu a ještě teď se potýká s následky rekordních cen v zimě. Ceny plynu po Putinově prohlášení každopádně opět vystoupaly.

Do zemí nepřátelských Rusku proudí údajně 70 % veškerého ruského exportu plynu a minulý rok bylo 58 % plateb v eurech. Dalších 39 % v dolarech. Rakouská OMV například hodlá dále platit v eurech, protože smlouva s Gazpromem neuvádí, že by museli platit v rublech.

Putin už prý dal vládě za úkol, aby Gazprom začal pracovat na změnách současných smluv. Ale nehodlá měnit ceny, pouze měnu, ve které se bude za plyn platit. Zdůraznil, že Rusko bude dále zásobovat podle stanovených smluv v dohodnutém množství podle dohodnutých cen.

Bloomberg dále uvádí, že pro některé firmy by přechod na rubly byl možný. „Nejedná se o žádné ohrožení dodávek, ujistili jsme se, v Bulharsku je protistrana, která může zajistit transakci v rublech,“ uvedl státní podnik Bulgargaz, který odebírá plyn od Gazpromu. „Očekáváme různá neobvyklá opatření, ale tento scénář byl diskutován, takže zde s placením není spojené žádné riziko,“ dodal.

Jak jsme již informovali, ruskou ropu, o kterou nemají západní společnosti z reputačních  důvodů zájem, nakupují například Indové. Ovšem i Číňané, jak opět informuje agentura Bloomberg. Ti narozdíl od Indů neveřejně. A to jak státem vlastněné rafinérie, tak ty soukromé, které dle Bloombergu tvoří čtvrtinu všech zpracovatelských kapacit Číny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…