Polický analytik Josh Rogin tvrdí, že se Trumpovým spolupracovníkům povedlo nabourat republikánský protiruský postoj, když se minulý týden na jednání národního republikánského bezpečnostního výboru v Clevelandu postarali o to, aby nedošlo k přijetí stanoviska, podle něhož by Republikánská strana přislíbila podporu poskytnutí dodávek zbraní Ukrajině v boji s proruskými povstalci a Ruskem.
Stanovisko o vojenské podpoře ukrajinské armády v boji s proruskými povstalci navrhla výboru přijmout jedna z jeho členek Diane Denmanová, která v něm také například vyzvala k zachování či dokonce zintenzivnění sankcí vůči Rusku.
„Poválečný (myšleno po studené válce, pozn. red.) ideál sjednocené a svobodné Evropy je vážně ohrožován přetrvávající ruskou vojenskou agresí na Ukrajině. Ukrajinský lid si zaslouží obdiv a podporu ve svém boji,“ stálo v návrhu stanoviska.
Když však Denmanová předložila dokument výboru k projednání, zasáhli spolupracovníci Donalda Trumpa, kteří byli na jednání bezpečnostního výboru přítomni. Ve spolupráci s protrumpovskými delegáty se jim povedlo změkčit znění stanoviska, když byl přímý odkaz na dodání zbraní ukrajinské armádě nahrazen obecnější formulkou vyzývající k poskytnutí „odpovídající pomoci“ ukrajinské straně. V této formě mělo být stanovisko schváleno přítomnými delegáty.
Autorka původního návrhu označila toto jednání za zradu amerického příslibu podporovat demokracie v obtížích po celém světě, což ona považuje za klíčovou republikánskou hodnotu. Podle ní se ukrajinský lid snaží překonat minulost a zůstat svobodný a Američané by mu měli podat pomocnou ruku.
Článek v angličtině v plném znění ZDE
Rogin upozorňuje, že stanovisko, které minulý týden přijal bezpečnostní výbor Republikánské strany, je v rozporu s míněním většiny republikánských zahraničních expertů ve Washingtonu. S tím souhlasí i Rachel Hoffová, která byla, stejně jako Denmanová přítomna na inkriminované schůzi republikánského bezpečnostního výboru. Podle ní se navíc znovu ukázalo, jakou bezpečnostní hrozbou by se Trump mohl stát pro svět z pozice amerického prezidenta.
Jak nicméně podotýká i sám autor článku, poskytnout útočné zbraně Ukrajině odmítl i současný americký prezident Barack Obama. I přes to, že mu americká Sněmovna reprezentantů schválila usnesení o umožnění dodávky zbraní na Ukrajinu. Americká podpora Ukrajině je tak prozatím omezena na diplomatickou pomoc a dodávky podpůrného vojenského materiálu, nikoli však zbraní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš