Ještě horší, než říká Trump. Dušan Neumann odhalil, za co jsou Biden s Kamalou zodpovědní

04.11.2024 16:40 | Monitoring

Americké prezidentské volby se blíží svému rozuzlení. Vrátí se do Bílého domu po čtyřech letech republikán Donald Trump? Nebo na Joea Bidena naváže jeho viceprezidentka Kamala Harrisová? Pro čtenáře ParlamentníchListů.cz volby okomentoval novinář a publicista Dušan Neumann, který už více než 40 let žije v USA.

Ještě horší, než říká Trump. Dušan Neumann odhalil, za co jsou Biden s Kamalou zodpovědní
Foto: Repro ČT
Popisek: Dušan Neumann

Neumann informuje, že korespondenčním či absenčním způsobem již odvolila zhruba třetina všech Američanů. Vyskytly se už také první stížnosti na údajnou neregulérnost voleb ve státě Georgie, který má být jedním z klíčových bojišť letošních voleb. Dušan Neumann upozorňuje také na případy žhářství, kdy vandalové ve státech Oregon a Washington úmyslně podpálili několik volebních uren umístěných na ulicích. 

„Nic jiného jsem vzhledem k rozmanitosti a nekontrolovatelnosti volebního procesu v některých státech ani nečekal,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz Dušan Neumann, podle kterého se v případě, že jeden z kandidátů nezvítězí zásadním rozdílem, dají čekat velké počty žalob a oddálení vyhlášení vítěze o několik dnů. „Jak záviděníhodná jednoduchá jsou v tomto srovnání volební pravidla v České republice a ve většině evropských zemí,“ dodává.

Jak Trump tak Harrisová podle Neumanna využívají poslední dny kampaně k mobilizaci voličů v klíčových státech. Zatímco Harrisová v neděli kampaňovala v Lansingu ve státu Michigan, o takřka dvacet let starší Trump zvládl za jediný den hned tři shromáždění celkem daleko od sebe. Musel na ně přelétávat mezi Georgií, Pensylvánií a Severní Karolínou. Na Harrisovou v Michiganu přišly tisíce lidí. „Kamala se evidentně inspirovala Trumpovým dryáčnickým projevem a jásavým stylem vyvolávače hesel prvomájových průvodů mého mládí nesdělila téměř nic kromě toho, že zdaní korporace a opět zfederalizuje daleko volnější zákon o potratech,“ říká Neumann. K tomu je však podle něj potřeba složitý schvalovací proces v obou komorách Kongresu. A ten Harrisová s velkou pravděpodobností nebude mít zcela na své straně.

Mítinky Trumpa podle Neumanna působily trochu jinak. Viditelně unavený a ochraptělý Trump mluvil několik hodin v kuse. Soustředil se na témata energetické soběstačnosti a potlačení inflace. Bidenovu vládu kritizoval za to, že zařídila zhruba jen desetinu slibovaných pracovních míst. Dušan Neumann upozorňuje, že pod drobnohledem působí čísla ještě hůř: „V hlášeném období zaniklo 49 000 pracovních míst ve výrobě a jediný nárůst zaznamenala federální státní zpráva. Přibylo úředníků.“

Na mítinku v Georgii přidal Trump i emoční náboj, když na pódium pozval rodiny žen zavražděných ilegálními imigranty. Podobný motiv použil už před osmi lety, kdy do televizních debat přizval ženy, které obvinily exprezidenta Billa Clintona ze sexuálního obtěžování. „Připadalo mi to poněkud nevkusné a dryáčnícké, ale mělo to silný emoční náboj. Stejně jsem přesvědčen, že účastníci už jsou rozhodnutí koho volit a příznivci Kamaly se na to v TV nedívali,“ podotýká Neumann.

Všímá si i ohromného rozdílu v jednotlivých kampaních. Harrisová má na předvolební „cirkus“ mnohem více peněz a je to znát na každém kroku. Trumpovy předvolební mítinky vysílá televizní stanice FOX. I ta se řídí neúprosnými pravidly kapitalismu a musí si na svůj provoz vydělat reklamami, které běží mimo jiné v blocích během mítinku. Dochází tak k absurdním situacím, kdy tyto reklamní bloky skoupili demokraté, kteří doprostřed Trumpova řečnění vysílají spoty útočící na Trumpa. „Bylo to až komické, když Trumpův projev byl přerušen klipem, v němž jakási starší dáma vyprávěla, že ji kdysi v letadle Trump osahával až z toho měla újmu. Mám trochu pochybnosti, že tehdy Trump létal v economy třídě, ale budiž,“ poznamenává Neumann. Na závěr svého vzkazu čtenářům ParlamentníchListů se zastavuje nad překvapivým průzkumem ze státu Iowa, který v jinak republikánské baště ukazuje na údajné vedení Harrisové o tři procentní body. „Takže dnes, v nedělní noci a po všech televizních zprávách, které jsem stačil zkonzumovat, to nevypadá pro Donalda příliš nadějně. Ale stejně tak to nevypadalo v roce 2016, takže se neukvapuji a předpovědi si nechám pro sebe,“ uzavírá Dušan Neumann.

Nedávno jsme vám přinesli s Dušanem Neumannem obsáhlý videorozhovor:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

J ejdno kdo bude president, pořád to bude agresivní teroristický stát a vláda. Podvádět, krást zabíjet, nic jiného jim nejde, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 04.11.2024 18:14:59

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…