Představitelé Agrární komory České republiky (AK ČR) zásadně nesouhlasí s údaji, které zveřejňuje, ohledně toho, zda má ČR skutečně nejvyšší ceny elektrické energie v Evropské unii, její vláda, resp. Ministerstvo zemědělství. Podle AK ČR jsou tato data zavádějící a nezobrazují údaje tak, jak ve skutečnosti jsou.
Vliv na to mají mít především státní subvence, které jsou v jednotlivých zemích EU rozdílné.
„Elektřinu máme v ČR skutečně nejdražší,“ jsou si svým tvrzením jistí agrárníci a následně je porovnávají s tím, co říká Ministerstvo zemědělství.
„Ministerstvo zemědělství České republiky neustále používá tabulku z Eurostatu, ze které vyplývá, že Česko má až 9. nejdražší elektřinu v EU. Bohužel v této statistice nejsou zohledněny veškeré státní subvence pro firmy v jednotlivých evropských státech,“ poukazuje AK ČR na nedostaek ve statistice zveřejňované ministerstvem.
„Pokud je zohledníme, rázem se Česká republika dostává na špici žebříčku,“ namítají dále představitelé Agrární komory s tím, že ČR tak skutečně má nejdražší energie v celé Evropě. Což považují za holý fakt a porovnávají aktivity uskutečněné v tomto směru ze strany naší vlády s tím, co se dělo u sousedů.
„Německo se navíc rozhodlo podpořit svůj domácí průmysl dalšími dotacemi,“ zmiňuje AK ČR a dodává, že čeští zemědělci a zpracovatelský průmysl se tak na evropském trhu stanou nekonkurenceschopnými vůči štědře dotovaným podnikům v zahraničí.
Že mohou být data podávána skutečně různými způsoby a statistici mohou používat různé metody, potvrzuje i předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Ten pro Hospodářské noviny uvedl, že podle nové metodiky byly loni ve druhém pololetí ceny elektřiny i plynu v Česku pod průměrem Evropské unie, zatímco podle původní metodiky Česko patřilo mezi nejdražší země. Rojíček dále zdůraznil, že novou metodiku schválil Eurostat.
A podle všeho tuto metodu, která České republice přisuzuje přece jen o něco lepší postavení mezi zeměmi EU, uvítal i premiér Petr Fiala (ODS).
„Podle něj poskytne přesnější data, takže bude možné přijímat kvalifikovanější rozhodnutí a ani opozice už nadále nebude moct uplatňovat argument, že má Česko jedny z nejdražších energií v EU,“ napsaly ještě Hospodářské noviny.
Přesto všechno čekají obyvatele České republiky a hlavně firmy, které jsou na dodávkách elektřiny závislé, ještě horší časy.
Od příštího roku má totiž vzrůst cena tzv. regulované složky ceny elektřiny o 71 procent, což bude znamenat zdražení asi o 1408 korun za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele. Informovala o tom zhruba před měsícem také Česká televize.
A téměř nic na tom nezmění ani to, že ministr Josef Síkela prý našel úspory, které toto zdražení zmírní. Jedná se totiž jen o nízké jednotky procent, a tedy o finanční dopad této úspory na občany v řádech stokorun ročně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.