EU chce snížit emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 procent proti úrovním z roku 1990 a získávat do stejného roku nejméně 27 procent energie z obnovitelných zdrojů. Jednotné stanovisko chtějí členské státy nalézt do října.
Podle některých unijních zemí jsou tyto cíle málo ambiciózní, podle jiných naopak příliš. Do této druhé skupiny patří i Česká republika, která je pro snížení emisí CO2 do roku 2030 jen o 35 procent. Závazek 40 procent je ČR ochotná akceptovat pouze v případě, že se EU vzdá druhého požadavku na sedmadvacetiprocentní podíl využívání obnovitelných zdrojů energie.
Zvýšení ceny elektřiny
„Budeme hájit naši suverenitu,“ řekl premiér Sobotka pro MF Dnes při odjezdu na summit. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu by zvýšení podílu „zelené“ energie znamenalo mezi lety 2020 a 2030 zvýšení výdajů spotřebitelů fotovoltaických elektráren o čtyři miliardy. Nyní je to kolem 40 miliard.
V návrhu závěrů summitu, do kterých mohla ČTK nahlédnout, představitelé EU počítají s tím, že diskuze o tomto tématu bude pokračovat v červnu. Jednotné stanovisko ohledně energeticko-klimatických cílů unie chtějí nalézt nejpozději do října.
Energetický a klimatický balíček EU měl být původně hlavním tématem dvoudenní schůzky šéfů států a vlád evropské osmadvacítky. Tuto problematiku ale nakonec zastínil aktuální vývoj krymské krize a diskuze o rozšíření seznamu ruských činitelů, vůči nimž bude EU uplatňovat sankce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk