Oznámil to na tiskové konferenci v Senátu. Jeho návrh chtějí podpořit občanští demokraté. Dva senátní výbory chtějí vládní novelu zamítnout.
Dienstbier poukazuje na to, že kvůli změnám hranic chodí někteří voliči k senátním volbám už po dvou letech a někteří třeba po deseti letech. Ze zákona chce vypustit ustanovení, které Ministerstvu vnitra ukládá povinnost změnu hranic připravit.
„Co dva roky se mění volební obvody, a to i ty obvody, ve kterých se volby nekonají, a to pro případ, kdy by se náhodou konaly volby doplňovací,“ řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. „Dochází tak například k tomu, že obec Vítkov, kde by se mělo letos po šesti letech volit, je navrhována na přeřazení do okresu Bruntál a měli by tam lidé volit až za čtyři roky,“ popsal.
Každý senátor má podle platných pravidel zastupovat zhruba stejný počet obyvatel ve svém obvodu, přípustná odchylka je 15 procent. Podle zjištění Českého statistického úřadu byl limit překročen na Berounsku, Mělnicku, Kladensku, Benešovsku a Kolínsku. Lidí naopak příliš ubylo na Sokolovsku, Bruntálsku a Karvinsku. Kvůli tomu se by se musely posunout i hranice sousedních volebních obvodů, které by buď dostaly nové voliče, nebo o ně přišly.
Již dva senátní výbory navrhly, aby Senát vládní předlohu zamítl. Vícha řekl, že po konzultacích s předsedy ostatních senátorských klubů očekává, že Senát výborové návrhy na zamítnutí předlohy neschválí, a tím naopak otevře cestu k projednání Dienstbierova pozměňovacího návrhu.
Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil na tiskové konferenci řekl, že klub jeho strany Dienstbierův návrh podpoří. Umožnilo by to podle něj rozumnou dohodu na tom, jak určovat senátní obvody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp