Jiří Dienstbier varuje: Jen kvůli bezpečnosti se nemůžeme vzdávat lidských práv. To nejde

16.11.2015 18:47 | Zprávy

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je nemožné, aby se Evropa po teroristických útocích vzdala v zájmu větší bezpečnosti svých svobod a lidských práv. Zajistit se musí obojí - ochrana obyvatel i lidská práva. Ministr to dnes řekl ČTK v telefonickém rozhovoru při své návštěvě českých dobrovolníků, kteří pracují s přicházejícími migranty na hranicích EU.

Jiří Dienstbier varuje: Jen kvůli bezpečnosti se nemůžeme vzdávat lidských práv. To nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

"Je to samozřejmě naprosto nemožné (vzdát se svobod a lidských práv). Pokud bychom se ze strachu z toho, co může přijít, vzdali našich hodnot sami, tak by to byla naše prohra. Nijak nezpochybňuji, že je potřeba myslet i na bezpečnost. Ale to, že se v zájmu bezpečnosti vzdáme ochrany lidských práv, by prostě byla nepřijatelná myšlenka," uvedl Dienstbier.

Krátce po pařížských útocích se objevily komentáře o změně přístupu kvůli bezpečnosti a o možných omezeních práv. Padají zmínky o odposleších, přísnější pasové kontrole či strážích a prověřování u vstupu do veřejných budov.

Dienstbier nevidí důvod, proč by se mělo o omezování lidských práv a svobod spekulovat. "Pokud by měl někdo pocit, že je potřeba nějaká práva omezit, tak pak se můžeme bavit o tom, jestli je to možné provést na přechodnou dobu," uvedl ministr. Podle něj zajištění bezpečnosti a ochrana lidských práv nejsou automaticky v rozporu. "Pořád je pro nás zvladatelné zajistit bezpečnost i lidská práva pro obyvatele evropských zemí," řekl Dienstbier. Zdůraznil, že je ale podstatné, aby lidé dostávali vyvážené a objektivní informace, politici by neměli vyvolávat strach.

Situace na srbsko-chorvatské hranici se zlepšila a už má řád

Dienstbier v neděli a dnes navštívil přechody na hranicích EU v Chorvatsku a Slovinsku, kudy denně proudí tisíce uprchlíků. V Šidu na srbsko-chorvatské hranici, kde pomáhají desítky dobrovolníků z Česka, se podle něj situace zlepšila. "Už to není takový živelný pohyb přes jakýsi polní přechod Berkasovo-Bapska, dostalo to nějaký řád. Přesto je pomoc našich dobrovolníků velmi viditelná. V minulosti by se dokonce dalo říct, že by to tam bez nich bylo nezvladatelné," popsal Dienstbier.

Na chorvatsko-slovinské hranici na přechodu Dobova pak podle ministra pomoc koordinuje slovinská charita, také tam pracují čeští dobrovolníci. Jsou tam i čeští policisté. Místní hodnotí jejich práci jako vysoce profesionální a neocenitelnou, podotkl ministr.

"Situace byla zvládnutá, registrační proces probíhá podle evropských pravidel. U každého příchozího je provedena bezpečnostní kontrola a následná registrace, to znamená sejmutí otisků, nafocení a vložení údajů do evropského systému," popsal Dienstbier. Podle něj je na místě také zajištěno jídlo a oblečení pro uprchlíky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…