Komunistický režim si podle odhadů dosud ve světě vyžádal až sto milionů obětí. Loni mělo v hlavním městě Kanady dojít k odhalení památníku těmto obětem komunismu, ukázalo se ale, že více než polovina z 553 jmen na seznamu uvedených obětí byli nacističtí kolaboranti, informoval o tom deník Ottawa Citizen. Podle jeho informací ministerstvo pro kanadské dědictví stanovilo, že 50 až 60 jmen nebo organizací uvedených na pamětní desce může být přímo spojeno s nacisty. Úřad zároveň vyloučil více než 300 jmen kvůli možným vazbám na nacisty nebo kvůli příslušnosti k fašistickým skupinám.
Kontroverze vzbuzovala především skutečnost, že tamní poslanci uctili vojáka jednotky Waffen SS. Památník měl být původně odhalen na začátku října 2023. To se však zastavilo po incidentu z 22. září 2023, kdy byl Jaroslav Hunka z North Bay, města v kanadské provincii Ontário, uznán v Dolní sněmovně všemi poslanci potleskem vestoje. Byl představen jako ukrajinský válečný veterán z Kanady a hrdina. Brzy poté se ale objevily informace, že Hunka sloužil v ukrajinské jednotce Waffen SS, která bojovala na straně nacistů.
ParlamentníListy.cz jako první v České republice informovaly o kontroverzích kolem Jaroslava Hunky, když si kanadský parlament a jeho předseda loni v září utrhli řádnou ostudu, když jako čestného hosta pozvali Jaroslava Hunku, emigranta z Ukrajiny a „bojovníka proti Rusům“. Proti Rusům (tehdy Sovětům, pozn. red.) ovšem Hunka bojoval v řadách SS, což prý kanadský premiér Justin Trudeau dobře věděl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská