Komunistický režim si podle odhadů dosud ve světě vyžádal až sto milionů obětí. Loni mělo v hlavním městě Kanady dojít k odhalení památníku těmto obětem komunismu, ukázalo se ale, že více než polovina z 553 jmen na seznamu uvedených obětí byli nacističtí kolaboranti, informoval o tom deník Ottawa Citizen. Podle jeho informací ministerstvo pro kanadské dědictví stanovilo, že 50 až 60 jmen nebo organizací uvedených na pamětní desce může být přímo spojeno s nacisty. Úřad zároveň vyloučil více než 300 jmen kvůli možným vazbám na nacisty nebo kvůli příslušnosti k fašistickým skupinám.
Kontroverze vzbuzovala především skutečnost, že tamní poslanci uctili vojáka jednotky Waffen SS. Památník měl být původně odhalen na začátku října 2023. To se však zastavilo po incidentu z 22. září 2023, kdy byl Jaroslav Hunka z North Bay, města v kanadské provincii Ontário, uznán v Dolní sněmovně všemi poslanci potleskem vestoje. Byl představen jako ukrajinský válečný veterán z Kanady a hrdina. Brzy poté se ale objevily informace, že Hunka sloužil v ukrajinské jednotce Waffen SS, která bojovala na straně nacistů.
ParlamentníListy.cz jako první v České republice informovaly o kontroverzích kolem Jaroslava Hunky, když si kanadský parlament a jeho předseda loni v září utrhli řádnou ostudu, když jako čestného hosta pozvali Jaroslava Hunku, emigranta z Ukrajiny a „bojovníka proti Rusům“. Proti Rusům (tehdy Sovětům, pozn. red.) ovšem Hunka bojoval v řadách SS, což prý kanadský premiér Justin Trudeau dobře věděl.
Kontroverzní památník je podpořen kanadskou vládou a organizací Tribute to Liberty, která se zasazovala o jeho realizaci. Zástupci organizace Tribute to Liberty na žádost o komentář ohledně výsledné podoby památníku na dotaz deníku Ottawa Citizen nereagovali.
Po více než ročním odkladu tak bude 12. prosince v Ottawě kontroverzní památník obětem komunismu oficiálně odhalen. Charles Thibault-Béland, mluvčí ministryně pro kulturní dědictví Pascale St-Ongeové, v úterý uvedl, že v tuto chvíli na památníku žádná jména nebudou. Úředníci ministerstva stále prověřují pozadí jmen a událostí, které mají být připomínány.
Památník obětem komunismu byl v posledních patnácti letech již několikrát předmětem sporů o jeho přesný účel, umístění, velikost a náklady. Cena projektu se z původního rozpočtu 1,5 milionu dolarů, který měl být financován výhradně ze soukromých darů společnosti Tribute to Liberty, vyšplhala odhadem na 7,5 milionu dolarů – z toho šest milionů z veřejných zdrojů.
Federální úředníci z jiných resortů také nadále varovali ministerstvo kanadského dědictví, že zahrnutí nacistických kolaborantů do památníku způsobí mezinárodní ostudu. „Je důležité si uvědomit, že mnozí protikomunističtí a protisovětští stoupenci a bojovníci byli zároveň aktivními nacistickými kolaboranty, kteří se dopouštěli zdokumentovaných masakrů,“ upozornili v roce 2021 úředníci ministerstva zabývající se zahraničními vztahy, mezinárodními obchody a rozvojem své kolegy z ministerstva pro kulturní dědictví.
„Chceme od ministra jasný závazek, že jména těch, kteří pomáhali nacistům nebo se podíleli na holocaustu, nebudou na tomto památníku uctívána,“ uvedla Jaime Kirzner-Robertsová, představitelka Centra přátel Simona Wiesenthala. Toto centrum je známá organizace, která se zaměřuje na boj proti antisemitismu a obhajobu lidských práv.
Kirzner-Robertsová také upozornila, že prohlášení ministerského úřadu ponechává otevřené dveře pro pozdější uvedení jmen na památníku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská