Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

04.12.2024 21:55 | Monitoring

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkladu oficiálně odhalen 12. prosince. K odložení došlo kvůli sporům o spojení s nacismem. Památník je nyní v centru pozornosti veřejného dění, přičemž na jeho zdech zatím nejsou uvedena žádná konkrétní jména. Silné kontroverze vzbuzuje mj. také jméno Jaroslava Hunky, ukrajinského emigranta, který sloužil v ukrajinské jednotce Waffen SS, která bojovala na straně nacistů. O jeho osobě v Česku jako první informovaly ParlamentníListy.cz.

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem
Foto: Repro Facebook
Popisek: Jaroslav Hunka čeká na setkání s premiérem Kanady a ukrajinským prezidentem

Komunistický režim si podle odhadů dosud ve světě vyžádal až sto milionů obětí. Loni mělo v hlavním městě Kanady dojít k odhalení památníku těmto obětem komunismu, ukázalo se ale, že více než polovina z 553 jmen na seznamu uvedených obětí byli nacističtí kolaboranti, informoval o tom deník Ottawa Citizen. Podle jeho informací ministerstvo pro kanadské dědictví stanovilo, že 50 až 60 jmen nebo organizací uvedených na pamětní desce může být přímo spojeno s nacisty. Úřad zároveň vyloučil více než 300 jmen kvůli možným vazbám na nacisty nebo kvůli příslušnosti k fašistickým skupinám.

Kontroverze vzbuzovala především skutečnost, že tamní poslanci uctili vojáka jednotky Waffen SS. Památník měl být původně odhalen na začátku října 2023. To se však zastavilo po incidentu z 22. září 2023, kdy byl Jaroslav Hunka z North Bay, města v kanadské provincii Ontário, uznán v Dolní sněmovně všemi poslanci potleskem vestoje. Byl představen jako ukrajinský válečný veterán z Kanady a hrdina. Brzy poté se ale objevily informace, že Hunka sloužil v ukrajinské jednotce Waffen SS, která bojovala na straně nacistů.

ParlamentníListy.cz jako první v České republice informovaly o kontroverzích kolem Jaroslava Hunky, když si kanadský parlament a jeho předseda loni v září utrhli řádnou ostudu, když jako čestného hosta pozvali Jaroslava Hunku, emigranta z Ukrajiny a „bojovníka proti Rusům“. Proti Rusům (tehdy Sovětům, pozn. red.) ovšem Hunka bojoval v řadách SS, což prý kanadský premiér Justin Trudeau dobře věděl.

Kontroverzní památník je podpořen kanadskou vládou a organizací Tribute to Liberty, která se zasazovala o jeho realizaci. Zástupci organizace Tribute to Liberty na žádost o komentář ohledně výsledné podoby památníku na dotaz deníku Ottawa Citizen nereagovali.

Po více než ročním odkladu tak bude 12. prosince v Ottawě kontroverzní památník obětem komunismu oficiálně odhalen. Charles Thibault-Béland, mluvčí ministryně pro kulturní dědictví Pascale St-Ongeové, v úterý uvedl, že v tuto chvíli na památníku žádná jména nebudou. Úředníci ministerstva stále prověřují pozadí jmen a událostí, které mají být připomínány.

Památník obětem komunismu byl v posledních patnácti letech již několikrát předmětem sporů o jeho přesný účel, umístění, velikost a náklady. Cena projektu se z původního rozpočtu 1,5 milionu dolarů, který měl být financován výhradně ze soukromých darů společnosti Tribute to Liberty, vyšplhala odhadem na 7,5 milionu dolarů – z toho šest milionů z veřejných zdrojů.

Federální úředníci z jiných resortů také nadále varovali ministerstvo kanadského dědictví, že zahrnutí nacistických kolaborantů do památníku způsobí mezinárodní ostudu. „Je důležité si uvědomit, že mnozí protikomunističtí a protisovětští stoupenci a bojovníci byli zároveň aktivními nacistickými kolaboranty, kteří se dopouštěli zdokumentovaných masakrů,“ upozornili v roce 2021 úředníci ministerstva zabývající se zahraničními vztahy, mezinárodními obchody a rozvojem své kolegy z ministerstva pro kulturní dědictví.

„Chceme od ministra jasný závazek, že jména těch, kteří pomáhali nacistům nebo se podíleli na holocaustu, nebudou na tomto památníku uctívána,“ uvedla Jaime Kirzner-Robertsová, představitelka Centra přátel Simona Wiesenthala. Toto centrum je známá organizace, která se zaměřuje na boj proti antisemitismu a obhajobu lidských práv.

Kirzner-Robertsová také upozornila, že prohlášení ministerského úřadu ponechává otevřené dveře pro pozdější uvedení jmen na památníku.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 13 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…