AfD se především vyprofilovala jako velký kritik migrační politiky spolkové vládní koalice CDU/CSU a SPD. Na východě spolkové republiky by jí nyní podle průzkumů volilo až 16 procent lidí.
Současně se ale začínají množit útoky proti objektům strany a jejím představitelům. V Saské Kamenici k tomu byla čerstvě použita podomácku vyrobená výbušnina, která obsahovala součásti dovezené zřejmě z Česka.
Okresní partajní kancelář AfD v ulici Theaterstrasse v Chemnitzu, neboli Saské Kamenici, zažila v noci na pondělí v pořadí už čtvrtý útok během pouhého týdne. Nejprve do jejích oken někdo hodil několik dlažebních kostek. Ačkoliv jsou z bezpečnostního skla, těžce je poškodil. Poté okna kdosi počmáral barvou a napsal na ně béžová písmena „AFA 091“. V extrémně levicové scéně je to označení pro „Antifaschistische Aktion Chemnitz“, z čehož lze usuzovat, že alespoň v tomto městě stojí za útoky proti AfD právě „levičáci“.
Celý text je ZDE
V noci na pondělí někdo hodil na zmíněnou kancelář podomácku vyrobenou výbušninu, k jejíž výrobě byla použita zábavní pyrotechnika, která se v Německu volně neprodává a byla nejspíše dovezena z Česka. Výbušnina detonovala před vchodem do kanceláře. Silně poškodila dveře a blízké zdi domu. Za dveřmi v té době dlouho do noci zasedalo předsednictvo okresní organizace AfD v čele se zemským poslancem Carstenem Hütterem. Podle jeho tvrzení byla strana v poslední době vystavena jen v Sasku třem desítkám útoků. Žádného pachatele se zatím nepodařilo vypátrat.
Podle průzkumů je AfD třetí nejsilnější stranou v Německu
Pokud jde o útoky, vidí funkcionáři AfD spojitost s rostoucí popularitou strany, která mimo jiné kritizuje uprchlickou politiku berlínské vlády. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění uskutečněného společností Forsa pro magazín Stern a televizi RTL by AfD nyní volilo na východě Německa 16 procent dotázaných. Další čerstvé průzkumy ukázaly, že v celostátním měřítku se Alternativa pro Německo těší podpoře mezi osmi a deseti procenty. Po vládní křesťanskodemokratické unii CDU/CSU a sociálnědemokratické SPD se tak stala AfD třetí nejsilnější partají.
Útoky proti AfD probíhají i v jiných částech Německa. Například minulý týden kdosi hodil kámen do oken zemského poslance AfD v Brémách a současně počmáral červenou barvou jeho dům. Napsal na něj „Zastavit AfD“.
Šéf vysokoškolské skupiny AfD byl napaden již podruhé během měsíce
Byla už zaznamenána i fyzická napadení funkcionářů AfD, například Larse Steinkeho, šéfa vysokoškolské skupiny Junge Alternative v Göttingenu, kterého neznámí útočníci zbili pěstmi a zkopali v jedné tmavé uličce. U Steinkeho šlo už o druhý podobný útok za měsíc. Napadený je přesvědčen, že útočníky byli radikální levičáci z Antify.
AfD začíná mít problémy i v tom, když si chce pronajmout prostory na své akce. Třeba v místech, jež politicky ovládá nyní vládní SPD.
Se stoupající popularitou AfD je tlak na stranu patrný na všech možných úrovních. Stále tvrději a odmítavěji se k ní staví část politiků a mainstreamová média, jimž už nestačí označovat stranu AfD za „populistickou“, ale začínají jí dávat horší, radikální nálepky. Včetně označení „národovecké hnutí“, odkud už je jen krůček k národnímu socialismu, nacismu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam