„Jsou potraviny bezpečné? Teda drůbeží potraviny?“ ptala se moderátorka Zuzana Bubílková. „Jsou bezpečné, kontroluje to Státní veterinární správa,“ uklidňoval posluchače Marian Jurečka. Následně potvrdil, že chovatelé, jejichž chovy drůbeže budou zlikvidovány, dostanou odškodnění. Je tu však jedno „ale“.
Žádost o vyplacení odškodného musí být vyplněna do šesti týdnů od likvidace chovu. Pokud někdo podá žádost až po této lhůtě, už se žádného odškodnění nedočká. „Bohužel, tady nás limituje zákon,“ konstatoval člen vlády.
V tuto chvíli ptačí chřipka nezamořila žádný z velkých chovů. Ministr přesto apeloval na chovatele, aby své ptactvo nepouštěli do kontaktu s volně žijícím ptactvem či trusem volně žijícího ptactva, protože nemoc se šíří právě díky kontaktu. Spotřebitelům doporučil, aby nakupovali maso jen z ověřených zdrojů, kde je jasné, že muselo projít patřičnými kontrolami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp