„Žalobou chceme především vytvořit tlak na vládu," vysvětluje Kajnar, co chce město žalobou získat. „Je potřeba provést celou řadu opatření. Například vytvořit nízkoemisní zóny a podporovat nízkoemisní dopravní prostředky."
Ministerstvo životního prostředí spolupracuje
Na druhou stranu si Kajnar pochvaluje, že spolupráce s ministerstvem životního prostředí se zlepšila. „Tomáš Chalupa chce zadat studii, která bude řešit nečištění na Ostravsku. Před 14 dny se se dokonce sešel se svým protějškem z Polska a podepsali spolu dohodu o spolupráci."
Právě znečištění z Polska je veliký problém, neboť průmyslové podniky zde nemusí dodržovat tak přísné emisní limity. Ani u českých továren si ale Kajnar není jistý, jestli limity dodržují. „Česká inspekce životního prostředí to však bedlivě sleduje," věří primátor.
Se žalobou uspějeme
Petr Kajnar je přesvědčen, že pokud by soud žalobu řešil nyní, Ostrava by určitě uspěla. „Já ale doufám, že než se soud k žalobě dostane, nebude už co řešit, neboť všechny požadavky už budou splněny," přál si Kajnar.
Určitě to ale nebude tak jednoduché. Proces zlepšování životního prostředí může trvat až deset let a stát až desítky miliard korun.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: afk