Kalousek reagoval na tweet svého stranického kolegy, europoslance Luďka Niedermayera. Ten si všiml výroku Andreje Babiše, že církevním restitucím nerozumí, a rozhodl se, že tedy problematiku zdanění restitucí Babišovi vysvětlí v jemu srozumitelných pojmech.
„Třeba že vznikne dohoda, že první vláda bez ANO, která snad jednou vznikne, prosadí zpětné zdanění všech dotací, které dostal Agrofert,“ vysvětloval. Takový nápad je prý sice absolutní nesmysl, ale ty se dnes podle Niedermayera zjevně stávají normálem.
Jeho myšlenku na zdanění dotací Agrofertu si přečetl Miroslav Kalousek, který zašel ještě dál. Učinil tak pod vlivem své účasti na valné hromadě Asociace soukromého zemědělství, které podle něj sdružuje skutečné sedláky, nikoliv agrobarony.
I když prý Kalousek se svou názorovou výbavou nečekat, že někdy k něčemu takovému dospěje, v tomto případě by zapřel svou pravicovost a podpořil znárodnění.
A jako zkušený politický praktik hned plánoval, že by se to mohlo stát ústavním zákonem a odůvodnit to „veřejným zájmem“.
„Nikdy jsem si nemyslel, že by mě s mojí ideovou výbavou a politickou historií mohlo něco takového napadnout : Občas si pohrávám s myšlenkou na ústavní zákon o vyvlastnění, restrukturalizaci a privatizaci Agrofertu ve veřejném zájmu a pro záchranu demokracie,“ napsal Kalousek na svůj twitter.
Jeho slova mnohé dost překvapila, protože skutečně byla zcela mimo Kalouskovu „politickou historii“ na Ministerstvu financí. Těm, kteří výzvy ke znárodnění nedokázali vydýchat, Kalousek vzkázal, ať si nastudují, co prováděl ve dvacátých letech s půdou pravicový premiér Antonín Švehla.
„Těm, kteří by mě proto chtěli osočit z levičáctví, doporučuji nastudovat Švehlovu pozemkovou reformu 20. let minulého století. Švehla zajisté nebyl levičák, přesto ji provedl. Přitom žádný šlechtický rod neovládal český venkov tak jako dnes šlechta rudá, v čele s Agrofertem,“ dodal Kalousek.
Jeden ze čtenářů mu na jeho vizi pozemkové reformy odepsal: „To už je jen taková labutí píseň, z takovouhle těch 5 % nedáte.“ Kalousek už prý nedokáže nic jiného než psát „hejty na Babiše“.
Kalousek se ohradil, že to není hejt, ale: „To je koncepční úvaha, jak řešit současnou situaci.“ Antonín Švehla podle něj také nehejtoval šlechtu. „Přemýšlel, jak posílit střední třídu na venkově a vyrovnat síly,“ dodal Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav