Kalousek přijel v elektrickém autě, vysvětlil lidem, že integrace EU je historická povinnost. A pak plánoval, jak zrušit přímou volbu prezidenta

12.04.2017 15:25 | Zprávy

REPORTÁŽ „Kalousek je trouba, ať jde do háje,“ prohlásil předseda TOP 09 na diskusi o programu strany Vize 2030 v Plzni. „Nejsme tak blbí…“ reagoval poslanec Marek Ženíšek na připomínku ze sálu, kde bylo přes 200 vesměs mladších lidí. V diskusi pak například zazněl apel poslat mladé brance ze střední Evropy na jihovýchod EU střežit hranice. Mnoho slov padalo také kolem penzijní reformy a zavedení eura a k rychlému vstupu do rychlejší části dvourychlostní Evropy navzdory Václavu Klausovi ml. či Janu Zahradilovi. Patříme do západní Evropy, ne pod Kreml a Putina, znělo rovněž.

Kalousek přijel v elektrickém autě, vysvětlil lidem, že integrace EU je historická povinnost. A pak plánoval, jak zrušit přímou volbu prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

První v diskusi vystoupil herec Pavel Nový: „Nehovořilo se o energetické vizi. Nafta a benzín je blbost, už se to ukazuje. Elektřina je všude kolem nás – kolem nás teče voda, fouká vítr a svítí sluníčko a to jsou všechno docela příjemné zdroje. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože mám takzvaný ostrovní systém na slunce. Kromě třech měsíců v roce vyprodukuji tolik energie, že si mohu dovolit jezdit elektrickým autem. A získat energii? Pocházím ze Železné Rudy a tam v době, kdy jsem byl dítě, byly tři elektrárny. Dnes tam není žádná. V době satelitů máme mýtné brány. Postavila nám je cizí firma, která kasíruje z toho hlavní výtěžek,“ posteskl si na závěr oblíbený herec.

Mikrovlnka, či satelit?

Miroslav Kalousek reagoval: „My jsme také přijeli v elektrických autech... Řekl jste, že mýtné brány jsou špatně. Musíme  se dohodnout, zda tu bude satelitní, nebo mikrovlnná technologie. Musíme se dohodnout, co chceme zpoplatnit. Jestli chceme výkonově zpoplatnit pohyb po všech silnicích v České republice – třetí, druhé, první třídy a dálnice, pak nepochybně efektivnější je satelitní systém. Jestliže si spočteme, že zpoplatňovat náš pohyb po silnicích druhé a třetí třídy je neefektivní, protože ten systém bude svým provozem dražší, pak je výhodnější mikrovlnná technologie a budeme mít mýtné brány na dálnicích a silnicích první třídy. Buď zrušíme silniční daň a všechny poplatky a pojedeme výkonové zpoplatnění, což na první pohled vypadá velmi férově – čím více kdo jezdí, tím víc platí, a je jedno na kterých silnicích – pak potřebujeme satelitní systém. Anebo k vlastnímu překvapení zjistíme, že na silnicích druhé a třetí třídy se nám to nevyplatí, kromě toho se nám velmi zdraží zboží z regionálních dovozů, z obchůdků, pekáren, a do práce. A že jako tranzitní země to budeme dělat jen na těch hlavních tazích. Pak se nám  vyplatí mikrovlnná technologie. Prosím, abychom to podrobili racionální analýze a nepodléhali lobbistům.“

Zděšení z Bursíka

„Druhá věc je energie,“ pokračoval k dalšímu tématu Kalousek. „Neslibujeme nic zázračného. Vycházíme z rozumného mixu, kde bude dále ubývat význam fosilních paliv. Hlásíme se k jaderné energetice – na rozdíl od Zelených. Samozřejmě se hlásíme k čím dál tím většímu podílu z obnovitelných zdrojů. Je to otázka mixu, evoluce vývoje. Proboha, nedopouštějme se revolucí,“ podotkl za obveselení v sále Kalousek. „Vzpomínám si, že jako ministr financí v roce 2007 jsem vytřeštil oči na ministra životního prostředí Martina Bursíka, který říkal: Do roku 2010 zakážeme v ČR topit uhlím.  K smrti jsem se vyděsil. Přál jsem si spolu s ním, aby se v roce 2010 topilo uhlím mnohem méně, ale neumím si představit státní reprezentaci, která to zakáže. My musíme vytvořit podmínky, aby se uhlím nevyplatilo topit. Uděláme všechno pro to, aby těch fosilních paliv bylo co nejméně, ale nezakážeme je. Aby tady fungovala bezpečná jaderná energetika a aby tu byl program obnovitelných zdrojů, který bude mít svoji hlavu a patu.“

Následoval dotaz  mladého člověka k platům učitelů, odkud by se na ně měly vzít finance. Na tuto otázku odpověděla poslankyně Markéta Adamová: „Tato vláda jenom za to období, ve kterém působí, navýšila počty úředníků asi o 30 000 a podlá je ještě hodně navyšovat. Jenom v sociální oblasti má Ministerstvo práce a sociálních věcí o čtyřicet procent více zaměstnanců více na ministerstvu, takže tam už jich je více než 1600. Když ty nepotřebné propustíme a zavede se i-government, tak bude možnost na úřednících ušetřit a peníze pak mohou plynout třeba právě na platy učitelů, které považujeme za mnohem potřebnější.“

Euro sem!

Dotaz ženy směřoval k penzijní reformě a k přijetí eura. „Z krátkodobého hlediska to bude bolestivé, ale v dlouhodobém výhledu to bude přínosem,“ podotkla. Kalousek opáčil: „Penzijní reforma je velmi prostá. Každý měsíc odevzdáváme 28 procent hodnoty své práce do toho, aby generace nad námi brala důchod. To jsou peníze, které předáváme starší generaci. Tento princip mezigenerační solidarity má v té společnosti zůstat. Kdyby nás bylo tolik, kteří platíme, jako těch, kteří berou, tak by to mohlo vydržet. Má to obrovskou výhodu, že je to nevytunelovatelné.

Problém, který trápí úplně všechny evropské rozpočty, je stárnutí populace. Díky lékařské péči, protože to s tím také souvisí, protože je to drahé, tak důchodců je čím dál víc a je čím dál tím méně těch, kteří jsou schopni tu částku předat tak, aby důchody byly dostatečné. Nemáme jinou šanci – a to je samozřejmě velmi nepopulární, ale my jsme nepopulistická strana, tak to říkáme – to musíme zagarantovat samozřejmě i z jiných zdrojů než sociálního pojištění, aby byly důstojné důchody. A celá penzijní reforma spočívá v tom, říci tváří tvář dnešním třicátníkům – zapomeňte milí mladí přátelé na to, že až půjdete do důchodu, že z toho státního povinného podílu budete mít důstojnou penzi. Nebudete. Budete mít rovnostářskou chudinskou dávku. A kdoví.

Jestli chcete mít slušnou penzi, tak vedle té rovnostářské chudinské dávky si musíte celý svůj život nějakým odpovědným způsobem na tu penzi spořit. My si pořád myslíme, že by to mělo být povinné. Jestli to neprosadíme, tak alespoň dobrovolné.“ Ve  státním pilíři  podle předsedy TOP 09 není možné odehrát princip zásluhovosti – kolik jsem platil, tolik budu brát. „Jak přibývá těch, co musejí brát a ubývá těch, co platí, tak princip solidarity nebo chcete-li rovnostářství zvítězí. Bez ohledu na to, kolik jsme do toho systému platili, budeme brát všichni stejně. Buď málo nebo nic. Jiná varianta neexistuje.Jestli chcete brát hodně, tak si musíte spořit sami pro sebe, ne do toho státního systému.

Ono se to týká i zdravotního systému. Důstojné stáří – ať již z hlediska penze, nebo zdravotní péče – dnešní aktivní generace nemůže vyžadovat. Buď si na ní bude přispívat celý svůj život – anebo to nebude mít. My chceme vytvořit podmínky, aby to měla. My jí nechceme lhát,“ prohlásil Kalousek a pokračoval: „Tato vláda za tři roky dokázala nabrat o 30 000 úředníků více, a poznal jste to někdo na kvalitě služeb? Je to 20 miliard!“

Být v Evropské unii mezi nejrychlejšími

„Co se týká eura,“ odpovídal dále Kalousek. „Euro je primárně politický projekt. Říkáme zcela otevřeně, že brexit odstartoval diskusi, co bude dál s Evropou a jaká bude úloha České republiky v EU. Je evidentní, že leží na stole koncept dvourychlostní Evropy. To jádro, ten rychlejší pruh, to bude ta EU, ten pomalejší pruh, to bude eufemismus pro ty, kteří budou odpadávat.

TOP 09 bude zastupovat ty, kteří nechtějí být v tom pomalém pruhu, a v tom rychlém pruhu chtějí prosazovat nezbytné reformy, které nikde jinde než v tom rychlém pruhu neprosadíte. Jestliže dnes ODS říká zcela otevřeně – my jsme pro koncept dvourychlostní Evropy, chceme jet v pomalejším pruhu a chceme prosazovat reformy v EU – tak to je prosím pěkně protimluv.  S tím vedlejším pruhem se nikdo nebude bavit. Toto je naše klíčová historická povinnost, udržet nás v rychlém pruhu EU, a protože není pochyb o tom, že hranice mezi rychlým a pomalým pruhem půjde po hranicích eurozóny, tak říkám politickou prioritu – chceme být v rychlém pruhu. Nechceme odpadnout z EU, protože se nechceme dostat pod mocenský vliv Kremlu, chceme do eurozóny.“ To je podle Kalouska politický argument číslo jedna.

„Pak jsou ještě ekonomické argumenty. Jsme země dominantně proexportní. Když jsme na plném produkčním potenciálu, musíme 80 procent všeho svého zboží a služeb vyvézt, protože jenom 20 procent jsme schopni spotřebovat na domácím trhu. A z toho balíku těch 80 procent pak 84 procent prodáváme do zemí EU. To je náš dominantní trh. Převážně eurozóna. Pro zajímavost: 1,4 procenta Čína – to jen abyste věděli, proč se máme před kým tolik plazit. Nic proti obchodním vazbám do Číny. Drtivá většina je tedy v eurozóně, většina našich exportérů už počítá jenom v eurech. Všichni se musí pojišťovat proti kurzovým rizikům. To jsou pro jednotlivé firmy stamilióny. Kdybyste se zeptali Škody Transportation, kolik dělají náklady na jejich pojištění, tak jsme určitě ve stamiliónech. To jsou prachy, které by mohly dát na výplaty svým vlastním zaměstnancům nebo na inovace. Místo toho to dávají finančnímu pojišťovacímu sektoru. TOP 09 nechce vypadnout z EU na rozdíl od spousty jiných politických subjektů v ČR.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

8:00 Zabili jste 20 milionů lidí. „Děkujeme, doktore Fauci,“ odkrývá film tajnosti covidu

Kde se vzalo tvrzení, že je laboratorní původ covidu-19 „jasnou dezinformací“? Na tuto otázku se roz…