Večný boj o rozpočet se dostal do fáze, že nakonec dostali přidáno zástupci všech resortů, kteří si to přáli, aniž se schodek znovu navyšoval. Kalousek na tento fakt navázal slovy, že tomuto rozpočtu však více vyčítá zcela jiné tři věci, než je jeho deficit. „Nejsem schopen odpustit, že tam není jedna jediná koruna na nezbytné systémové změny v sociálním a zdravotním pojištění, i když vláda dobře ví, že ten systém je udržitelný jen do roku 2030,“ zdůraznil na úvod s tím, že pak přijdou na řadu neřešitelné problémy.
Druhá věc, kterou rozpočtu vyčítá, je prý velmi nízká investiční aktivita. „Vláda se sice bije v prsa, že bude rekordně investovat. Bude ale investovat méně, než jsme investovali my v dobách krize,“ řekl a podotkl, že bude i menší poměr výdajů na vědu a výzkum k poměru HDP, než to bylo v dobách krize. „Daleko víc se dává na každodenní konzum než na budoucnost,“ zamračil se předseda poslaneckého klubu TOP 09.
Jako třetí věc, kterou vládě vyčítá on i Nejvyšší kontrolní úřad, pak zmínil snižování odolnosti vůči budoucí krizi. „Vláda rozhazuje na všechny strany a mandatorní a kvazimandatorní výdaje rostou rychleji, než rostou příjmy,“ poukázal Kalousek na problém, který nastane, až příjmy přestanou růst, ale tyto závazky ze zákona se budou muset platit dál. „Pak to odskáčou úplně všichni,“ varoval a zmínil, že Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že rozpočet je vůči ochlazení ekonomiky v mnohem horší a zranitelnější situaci, než byl rozpočet před krizí v roce 2008.
Vláda však hovoří o tom, že se snižuje celkové dluhové zatížení veřejného sektoru ve vztahu k HDP. „Ve vztahu k HDP tím, jak ekonomika prudce roste v posledních letech, tak se snižuje, což je pozitivní. Ale v okamžiku, kdy dojde k ochlazení ekonomiky a HDP neporoste, tak to vyskočí skokovým způsobem,“ poukázal Kalousek znovu na obrovské riziko. „Vláda se chová stejně, jako kdybychom na řekách, kde jsme vybudovali protipovodňová opatření, se rozhodli tato protipovodňová zařízení zase rozmontovat a prodat a věřit, že povodeň už nepřijde,“ klepal si na čelo Kalousek.
Uznává, že vládní rozpočtovou prioritou jsou důchody, ale trvá na tom, že další prioritou vlády je počet státních zaměstnanců. „Počet státních zaměstnanců a platy na ně tu rostou daleko rychleji než veškeré investice a všechno ostatní,“ kroutil dál Kalousek nechápavě hlavou nad hospodařením vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab