„Zkrácení prvního kroku legislativního procesu na pět dnů je jako kdyby ten předkladatel říkal, že nechce diskutovat,“ uvádí Kalousek k pěti dnům na připomínkové řízení. „Připomínkové řízení je už opravdu součást legislativního procesu,“ zdůrazňuje v pořadu Reflexe Miroslava Kalouska a Marka Stoniše.
„Dokonce i soudy, když někdy soudí ty příslušné zákony, tak jsou až do toho připomínkového řízení. To není formalita, to je vážná věc, kdy ten překladatel, v tomto případě ministr financí, posílá na všechna připomínková místa ten materiál, ty mají dát své připomínky, ty jsou pak vypořádány, jestli budou, nebo nebudou uznány,“ přibližuje Kalousek.
Zároveň vyvrací časté domněnky lidí, že připomínkovým místem vládního úsporného balíčku je opozice. „Já jsem kupodivu z diskuse na sociálních sítích zjistil, že pousta našich posluchačů si myslí, že připomínkovým místem vládního úsporného balíčku je opozice. Ale to vůbec ne! Opozice není připomínkové místo. Ten předkladatel je Ministerstvo financí a připomínkovým místem jsou všechny resorty i účastníci tripartity, to znamená podnikatelské svazy a odbory. Ti všichni k tomu mají dát své připomínky ve snaze najít nějaký konsenzus,“ uvádí Kalousek.
„Ale když rozešlete materiál do připomínkového řízení a řeknete: ‚Máte na ty připomínky pět dní‘, tak je to stejné, jako kdybyste všem řekl: ‚Já o vaše připomínky vůbec nestojím, pro mě je to formální záležitost a ať budete cokoli připomínkovat, já na tom stejně nic nezměním a jdu to procpat tou Sněmovnou‘,“ říká někdejší předseda TOP 09.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.