„Samozřejmě že bylo nutné kritizovat kancléřčin postup v řešení migrační krize, já s ním taky nesouhlasím, zejména se systémem kvót,“ prohlásil v souvislosti s nedávnou návštěvou německé kancléřky v Praze.
„Ale pokud pominu tuto věc, tak si musíme uvědomit, že Německo, zvlášť po odchodu Velké Británie z EU, při vědomí toho, co často prezentuje třeba Itálie, jak vidí Evropu Francie atd., je náš přirozený partner. My potřebujeme partnera, se kterým budeme diskutovat. Navíc je to největší obchodní partner České republiky, takže bychom měli umět s Německem normálně komunikovat. Je to náš soused a Angela Merkelová, která pochází z východního Německa, je jedním z mála německých kancléřů, o kterých si troufnu tvrdit, že bude nahlížet na hrozby, které z ruské strany přicházejí, mnohdy velmi střízlivě. A nebude u ní platit to, co v dějinách vždycky bylo – že pokud jsou ohroženy státní zájmy, tak se velké země naopak mají tendenci spojit. Teď mám na mysli Německo a Rusko. A to si myslím, že v tomto případě nehrozí,“ pokračoval.
Když se podíval na protesty v ulicích, bylo mu líto, že si někdo dovolil srovnávat Angelu Merkelovou s Hitlerem. To je natolik mimo realitu, až je to tragické. Připomněl však také, že protesty proti kancléřce nebyly nijak rozsáhlé.
Škoda je, že maše vláda nemluví jednotným hlasem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říká jednu věc, ale vicepremiér Andrej Babiš (ANO) často vyslovuje něco úplně jiného. Je proto dobře, že alespoň v případě nedávné provokativní akce v Ostravě, kde probíhalo otevření diplomatického zastoupení neuznané povstalecké ukrajinské Doněcké republiky, rázně zareagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Varovné je, že na tuto provokaci zareagoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Zdá se tak, že mají podobné provokativní akce v Česku politické zastání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp