"Peníze na běžnou spotřebu se utrácejí v poněkud menší míře, než jsme předpokládali," připustil podle serveru doslova Minčič. Lidé podle něj nejspíš u věcí, které nutně nepotřebují, nákupy odkládají.
Výkyvy jsou běžné, říká Nečas
S velkou pravděpodobností by podle něj došlo ke změně chování domácností "tak jako tak", i kdyby snížená sazba daně z přidané hodnoty od letošního roku nestoupla z 10 na 14 procent.
Vyvozovat závěry z toho, že výběr zvýšené DPH státnímu rozpočtu celkově nepomáhá, odmítl i premiér Petr Nečas. "Jsme v polovině rozpočtového roku a je docela běžné, že dochází k výkyvům výběrů jednotlivých daní, protože se například vracejí některé zálohy. Navíc je třeba porovnávat srovnatelná období, tedy stejné měsíce loňského roku," uvedl Nečas. "Dělat dalekosáhlé závěry je zatím předčasné, protože za sebou máme teprve půlrok," řekl po schůzi vlády.
Při projednávání vládního balíku se změnami daní a některými škrty v sociální oblasti pak poslanci rozpočtového výboru podpořili další růst daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Návrh poslance Michala Babáka z Věcí veřejných, aby sazby zůstaly jako teď - tedy 14 a 20 procent - podpořili jen komunisté, sociální demokraté se zdrželi hlasování.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh