Karel Janeček dostal zelenou k miliardám pod Cínovcem. Nejlevnější těžba lithia na světě, mnou si ruce Australané

16.06.2017 6:56 | Zprávy

Vláda ve středu 14. června aktualizovala svou surovinovou strategii. Do budoucna v ní počítá se strategickým významem lithia s masovým využitím pro stále výkonnější baterie rozmáhajících se elektromobilů. Koncepce pravděpodobně souvisí s masivními nalezišti tohoto cenného kovu na Cínovci i v dalších lokalitách Krušných hor. Těžbě v oblasti je aktuálně nejblíže miliardář Karel Janeček se svou Cínoveckou deponií.

Karel Janeček dostal zelenou k miliardám pod Cínovcem. Nejlevnější těžba lithia na světě, mnou si ruce Australané
Foto: Pixabay CCO, Public
Popisek: Krušné hory (ilustrační foto)

Firma již svolení k těžbě má a podle báňského úřadu je nyní ve stavebním řízení ohledně vybudování potřebného zázemí. Těžit na Krušnohorsku chce kromě Janečka i australská korporace European Metals. Ta na internetu zve investory do projektu nejlevnějšího lithia na světě a slibuje přitom 20procentní výnosnost operace. Firma do svého holdingu nedávno pohltila původně brněnský Geomet.

Lithium je v současnosti vyhledávanou surovinou. Nahrávají tomu zejména odhady týkající se budoucího vývoje trhu s elektromobily. Masivní uplatnění strategická surovina najde zejména ve stále výkonnějších bateriích. V Krušných horách se lithium vyskytuje v několika lokalitách, a to jak na samotném Cínovci, kde povolení k jeho těžbě v povrchových odkalištích drží společnost Cínovecká deponie spadající pod investiční fond RSJ Miliardáře Karla Janečka, tak ve druhé oblasti na jihu kolem Horního Slavkova.

I zde usiluje o povolení těžby z odkališť Janeček, a to prostřednictvím další ze svých společností, Sanaka Industry. Kromě něj zde chce ale těžit i australský koncern European Metals, který do svého obchodního portfolia nedávno pohltil původně brněnskou geologickou firmu Geomet.

Se subjekty spolupracuje i česká firma HE3DA vynálezce Jana Procházky. Právě ta loni v prosinci otevřela v Česku první továrnu na výrobu nového druhu lithiové baterie postavené na konceptu nanotechnologií, která by měla být levnější a výkonnější. S otevíráním výroben ale HE3DA v budoucnu počítá i ve východních Čechách a na Slovensku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …