Karel Janeček se střetl s ostatními kandidáty. Už se ví, proč do toho šel

26.10.2022 16:17 | Reportáž

V klimaticky, ekonomicky i sociálně vyhrocené době není čas na dekorativní pojetí nejvyšší státní funkce. Prezident/ka má moc ovlivnit společenskou atmosféru i povahu vládnutí v zemi. Jak se vybraní kandidující stavějí k výzvám nejbližší budoucnosti? Jakým způsobem míní přistupovat k naléhavým problémů chudoby a nerovnosti, kolabujícího životního prostředí, narůstajícího sociálního konfliktu v doufejme brzy poválečné Evropě? Co udělají pro to, aby se v Česku dalo dobře žít? Hosty Inspiračního fóra byli Pavel Fischer, Marek Hilšer, Karel Janeček, Danuše Nerudová a Josef Středula.

Karel Janeček se střetl s ostatními kandidáty. Už se ví, proč do toho šel
Foto: Screen: FCB
Popisek: Prezidentská debata Inspiračního fóra

Úvodem se Janeček vyjádřil k tomu, jak se to stane, že se člověk rozhodne být prezidentem. „Mně se to stalo tak, že ke konci předminulého roku jsem přemýšlel o tom, co se situací, kterou já jsem vnímal, že se děje obrovské ohrožení pro naši svobodu, vzhledem k tomu, co se vyvíjelo v situaci s covidem. A přemýšlel jsem, co bych s tím mohl ještě aktivněji podniknout. A v ten okamžik mi přišla myšlenka, že budou prezidentské volby. Věděl jsem, že prezident má nikoliv až takové pravomoce, primárně, ale má obrovský vliv, protože má pozornost lidí, lidé naslouchají prezidentovi – a že toto by byla moc důležitá možnost i příležitost k tomu, jak ovlivnit, jak pomoci tomu, abychom naši svobodu chránili. Abychom jako lidé dokázali respektovat ostatní, abychom se dokázali sjednotit, abychom dokázali sjednotit tu rozdělenou společnost, kde jsme. A v okamžiku, kdy jsem dostal tuto myšlenku, tak to byl takový ha efekt, jsem měl v okamžiku to rozhodnutí na 121 procent, že do toho rozhodně půjdu, udělám pro to maximum,“ zmínil Janeček. Cestou se pak podle něj jen měnila strategie, jakým způsobem, to se postupně krystalizovalo. „Nicméně to rozhodnutí bylo naprosto pevné od začátku a pevné zůstalo celou tu dobu,“ dodal. Následně ještě doplnil, že by jako prezident vyhnal za naše hranice lež a manipulaci s virem covid-19.

Na obdobnou otázku, a to jak by prospěl své zemi v roli prezidenta, odpovídal senátor Marek Hilšer. „V této republice je mnoho lidí, kteří by mohli této republice prospět velmi dobře. Spíš mně vždy připadlo, že je potřeba zvednout tu hozenou rukavici. A já nechci mluvit úplně o sobě, řeknu, co mě trápí. Mě trápí – a trápila už před těmi pěti lety, mě trápila krize důvěry. Silná krize důvěry ve stát, silná krize důvěry v demokratické instituce,“ popsal Hilšer, jenž by chtěl obnovit tu důvěru. „Nedůvěra sžírá společnost, rozkládá ji. A myslím si, že se to ukazuje i v těch krizích, které tady byly. Vidíme, že když občané, lidé nemají důvěru v ten stát, v instituce, v premiéra, z jakýchkoliv důvodů, tak to může mít velmi špatné důsledky,“ dodal Hilšer. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…