Ve svých 84 letech už ledacos zažil, tak si jako absolvent VŠE dovolil zamyslet se nad tím, co přijde. „Čínská chřipka zasáhla celý svět takovým drtivým způsobem, jaký lidstvo v moderní době nepoznalo. Možná bychom ji mohli přirovnat k pandemiím moru a jiných nemocí ve středověku, ale chybí nám srovnatelná data. Dobře už bylo – píšu na Facebook ke steskům lidí, že třeba rok či dva nevyjedou za hranice. Buď na to nebudou mít, anebo naši evropští sousedi zůstanou nadále ve zdravotní karanténě. Ale lidé si to neuvědomují, pořád si myslí, že se vrátí do starého světa,“ kroutil hlavou Pacner.
Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí říkají, že nezaměstnanost zatím nijak dramaticky neroste. Jenže skutečnost je taková, že propouštění možná teprve přijde, až podnikatelům dojdou všechny jejich rezervy.
„Už nyní se u nás zvyšuje nezaměstnanost – propouštějí velké podniky včetně železáren, cestovek, dopraváků, restaurací a hotelů. Na dlažbě se ocitají i vysoce postavení manažeři, kteří si nic takového nedokázali představit. Tisíce drobných živnostníků, kteří žili ze dne na den, své živnosti odhlásili a přihlásili se jako nezaměstnaní na úřadech práce. Podle průzkumu Hospodářské komory se čtvrtina firem blíží k likvidaci, tři čtvrtě omezily provoz, čtvrtina ho zastavila. Nejvíc je ohrožený cestovní ruch a gastronomie. Třetina firem přestala platit své účty v termínu, postihlo to 40 % restaurací. V červnu chce propouštět 26 % podniků a 40 % restaurací. Stavební podniky nabírají nové lidi na fyzickou práci, která však úředníkům nevyhovuje,“ upozornil publicista.
„Nejhůř jsou na tom lidé bez stálého zaměstnání, kteří těžili z toho, že jako brigádníci si vydělají víc, a jindy pracovali načerno, aniž by odváděli odvody státu. Nemyslím, že bych nad těmi vyčuránky brečel,“ pokračoval.
Jedním dechem dodal, že se vláda tváří, že podává živnostníkům a firmám pomocnou ruku, ale podle Pacnera je skutečnost taková, že živnostníci a drobní podnikatelé dostanou jen malou pomoc. Stát pomůže, jak upozornila řada komentátorů a Pacner jejich myšlenku zopakoval, především velkým firmám. Pokud by bylo na něm, doporučil by vládě pomoct především firmám, u kterých lze odhadnout, že by mohly vyrábět cokoli s vyšší přidanou hodnotou. Takovou podporu ze strany státu ale nevidí.
Klíčovou roli prý v příštích letech bude hrát ekonomický nacionalismus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp