„Já z přesvědčení stojím nad spory pravice a levice, protože vím, že naše politická kultura by potřebovala jak solidní sociální demokracii západního typu, tak solidní konzervativně liberální stranu,“ řekl Halík.
Dříve si myslel, že správné si zachovávat politickou neutralitu, dospěl však k závěru, že tváří v tvář prezidentu Zemanovi je to absolutně nemožné, protože „tragicky rozdělil společnost“ a neutralitu vymýtil. Halík však nevzdává naději a hledá seriózní politiky, kde jen to jde.
„Bohuslava Sobotky si vážím osobně – mj. za statečná slova, že ČSSD nebude parazitovat na strachu z uprchlíků,“ podotkl Halík a vysvětlil, že se premiér „snaží zachovat alespoň zbytky úcty a důvěry našich spojenců“, jejichž základy otřásá nejen Miloš Zeman.
Sobotka je totiž vystaven i tlaku zespoda, z „prozemanovské části vlastní strany, která má mentálně blíž k postavám jako Doubrava či Veleba, kteří více připomínají Gottwaldovy stalinistické ‚karlínské kluky‘ než senátory demokratického státu“.
„Karlínští kluci“ bylo dříve označení skupiny funkcionářů KSČ, kteří spolu s Klementem Gottwaldem kdysi vedli a stalinizovali stranu. Gottwaldovu skupinu takto nazvali starší komunisté kolem zakladatele strany Bohumíra Šmerala na základě Gottwaldova pracoviště, pražského sekretariátu v Karlíně. Patřili mezi ně třeba pozdější generální tajemník strany Rudolf Slánský, nebo Václav Kopecký, od roku 1945 ministr informací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa