„To, co se dnes děje a komu se předávají státní vyznamenání, je podle mě společenským úpadkem. Když tam přišel před lety ten pán ve svetru a nikdo ho nevyhnal, tak to byl jeden z velkých morálních propadů tohoto národa. A teď, když to dostal Halík, jde o pokračování zmíněného úpadku. Podle Bible miluj svého bližního, takže Halíka mám rád a odpouštím mu, protože žiji v Kristu,“ vysvětluje Jiří Folajtár, vyznáním římský katolík. Právě on, jakožto i někteří další věřící, se nechce smířit s tím, že knězi a teologovi Tomáši Halíkovi byl udělen za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší vyznamenání v této zemi.
Halík se nechová jako kněz
„Před několika lety dostal Halík napomenutí podle kanonického práva, což ParlamentníListy.cz zveřejnily. Mimo jiné jsou v tomto právu předpisy, čeho by se měl kněz vyvarovat. Nesmí se zúčastňovat práce politických stran. Halík sice nebyl nikdy členem politické strany, ale vyjadřoval se k prezidentům, ke stranám. Dokonce jednou řekl, že by jako kandidát na prezidenta určitě nebyl bez šance. A to je politický boj. Kardinál Duka, ani kardinál Vlk by tohle neudělali,“ podotýká Folajtár s tím, že Halíka semelou boží mlýny. Sám však o svých výhradách chce komunikovat přímo s prezidentskou kanceláří.
Sám kdysi hovořil s pomocným biskupem Václavem Malým, kterému vytýkal to samé. „Prostě jsem mu řekl, že by jako kněz neměl veřejně vystupovat na politických shromážděních. Vedli jsme o tom dlouhou diskusi, velmi slušnou,“ zmiňuje. Tomáši Halíkovi také nemůže zapomenout kritiku kolegy a profesora Petra Piťhy: „Monsignor Piťha je svědomím tohoto národa. Vynikající osobnost, které si národ neumí považovat. Takových lidí bychom potřebovali ve veřejném prostoru mnoho, aby ho kultivovaly.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský