Kauza Panama Papers se dotýká i britského premiéra

04.04.2016 16:51 | Zprávy

Prozatím největší únik informací v historii se postaral o mezinárodní povyk. Takzvané Panama Papers odhalily, jakým způsobem si mnozí lidé ukládají finance do daňových rájů, aby nemuseli platit daně do státních kas svých domovin. Jedním z nich byl i otec současného britského premiéra Davida Camerona, který tak v Británii neplatil daně, a nejeden představitel britských konzervativců. Informuje The Independent.

Kauza Panama Papers se dotýká i britského premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Cameron

Otec Davida Camerona, který zemřel v roce 2010, je jedním z těch, jehož jméno figuruje v dokumentech společnosti Mossack Fonesca, která se zabývala vytvářením firem, skrze které bylo možné předejít zdanění majetku. Její služby však využívali i přátelé prezidenta Putina či většina vůdců zemí Perského zálivu.

Podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které se nyní zabývá studiem více než 11 milionů tajných dokumentů, byl Ian Cameron, otec premiéra Camerona, také zákazníkem společnosti Mossack Fonseca. Založil skrze ni firmu Blairmore Holdings Inc., jejímž cílem bylo odvést rodinný majetek mimo Velkou Británii.

Podle ICIJ však nic nenaznačuje, že by se kdokoliv ze zákazníků společnosti Mossack Fonseca dopustil využitím jejích služeb jakéhokoliv protiprávního jednání. Sám David Cameron se ale k situaci zatím nevyjádřil.

Panama Papers implikují i další britské politiky, mezi nimiž je například místopředseda Konzervativní strany Michael Ashcroft, který si nechal založit společnost BCB Holdings, jež zaštiťovala jeho mnohé aktivity. Ashcroftův mluvčí však odmítl, že by Ashcroft kdy využil služeb společnosti, a prohlásil, že se jedná o falešná obvinění.

Mezi zmíněnými politiky se nachází i Michael Mates, bývalý irský státní tajemník, či Pamela Sharplesová. Oba vlastní společnosti na Bahamách vytvořené skrze Mossack Fonseca.

David Cameron přitom na letošní květen plánuje velký summit, na kterém se má projednávat problematika daňových rájů. „Více než polovina z 300 000 firem zmíněných jako klientů Mossack Fonseca byla registrována v britskou vládou spravovaných daňových rájích.“

„Odhalení Panama Papers jsou extrémně závažná. Cameron slíbil ukončit tajnosti s daněmi. Slib ale nedodržel a nedokázal tvrdě zakročit proti ‚morálně nepřijatelným‘ offshorovým schématům. Nyní je třeba začít jednat,“ řekl stínový kancléř John McDonnell.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…