Kauza Skripal knižně. Dechberoucí vyprávění britského novináře

13.11.2019 12:36 | Zprávy

Kauza Skripal vypráví strhující příběh o otravě Sergeje Skripala (*23. června 1951) a nové špionážní válce mezi Západem a Východem. Kniha nakladatelství Práh je založena na mnoha hodinách exkluzivních rozhovorů mezi Sergejem Skripalem a Markem Urbanem, známým spisovatelem a zahraničněpolitickým a bezpečnostním redaktorem pořadu BBC Newsnight, které proběhly krátce předtím, než se Skripal stal obětí chemického útoku.

Kauza Skripal knižně. Dechberoucí vyprávění britského novináře
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V ruském městě Kursk se konala přehlídka vojenské připravenosti v rámci pětasedmdesátiletého výročí bitvy v Kurském oblouku

4. března 2018 byli Skripal a jeho dcera Julija, která za ním přijela na návštěvu z Moskvy, nalezeni v Salisbury otráveni zprvu neznámým nervovým jedem. Po převezení do okresní nemocnice v Salisbury bylo 9. března 2018 oznámeno, že jsou oba v kritickém stavu. Britskými orgány je událost od té doby vyšetřována jako pokus o vraždu. Skripal a jeho dcera měli být podle představitelů Velké Británie a Evropské unie otráveni nervově paralytickým jedem A234 ze skupiny látek na západě označovaných jako novičok.

„V poslední době se však při přenosu dat objevily určité potíže a Roman se s ní kvůli tomu setkává osobně. Baví se o tom, jestli si Anna má vzít notebook s sebou zpátky do Moskvy, kam se chystá za dva týdny letět, nebo jestli ho má odnést na kontrolu přímo Roman. Roman Chapmanovou informuje, že si osobní setkání vyžádal ještě z jiného důvodu. „Je tu jedna žena, která je na tom stejně jako ty, rozumíš? Jenže na rozdíl od tebe tu není pod svým pravým jménem… Potřebuji, abys ji zítra ráno předala papíry.“

Mark Urban, autor poutavého díla, je britský reportér, televizní moderátor a historik. Čtyři roky pracoval jako vojenský a bezpečnostní korespondent deníku Independent, pro který psal reportáže o konci studené války a stažení sovětských vojsk z Afghánistánu. Je také uznávaným autorem vojenskohistorické literatury. V češtině vyšla jeho kniha Generálové: Deset britských velitelů, kteří ovlivnili svět. Mark Urban studoval mezinárodní vztahy na London School of Economics a krátce sloužil v britské armádě.

Knihu, kterou měly ParlamentníListy.cz možnost listovat, vydává Práh v překladu Gabriely Spáčilové a Viktora Dvořáka. Titul je rozdělen do jasných kapitol od úvodní "nabídky spolupráce" přes "zabijáky" až po "dlouhou cestu k zotavení". Jasným bonusem knihy je taktéž uvedení do širších souvislostí. Ať už formou informační války mezi východem a západem, případně jde o odkazy na další osudy, o které se měla postarat ruská tajná služba: Litviněnko, Juščenko, Chochlov.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…