Mnoho otázek a málo odpovědí vzbuzuje odhalení, že nový ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek měl kontakty se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, kterého vyšetřovatelé označují za hlavu organizované korupce v kauze Dozimetr. Od podezřelého jmenování až po bezpečnostní prověrku. Mlejnek tvrdí, že šlo o obchodní jednání, ale podle Jiřího Wagnera, bývalého zpravodajce, vše ukazuje na úpadek českých zpravodajských služeb. „Nejpřekvapivější je, což nikdo nevysvětlil a novináři se neptali, proč vůbec došlo ke změně? Proč vyměnili bývalého ředitele Marka Šimandla za Mlejnka? A proč zrovna nyní?“ upozornil Wagner na načasování.
Za zásadní považuje informaci, kdo a proč Petra Mlejnka doporučil ministru vnitra Vítu Rakušanovi jako vhodného kandidáta na šéfa ÚZSI a zapochyboval, zda s tímto nápadem přišel ministr sám. Wagner nevyloučil ani možnost, že byl Mlejnek Rakušanovi někým podstrčen. „To je jedna z možností, na to by se měli ptát novináři, ale úplně to tím zavání. Proč ho Rakušan jmenoval, proč zrovna nyní v červnu, když jsou ve vládě teprve půl roku? A kdo ho doporučil?“ vyjmenoval redakci.
Wagner: Rakušan je buď největší šéf, nebo největší hlupák
„Rakušan tvrdí, že o kontaktech Mlejnka s Redlem věděl. Byl by úplným hlupákem, kdyby přiznal, že o kontaktech nevěděl, musel by rezignovat a odvolat Mlejnka. A jestliže o kontaktech věděl, a přesto jmenoval Mlejnka do funkce, tak je to úplně odporné. Vláda schválila změnu na postu šéfa ÚZSI 1. června a akce Dozimetr byla spuštěna 15. června. Rakušan měl automaticky zastavit jmenování Mlejnka, dát mu stopku a říci, že je napřed nutné prověřit, co se tady děje,“ uvedl Wagner.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová