Kdo dnes šíří antisemitismus? Bývalý ředitel židovského muzea na ČT spustil o dezinformátorech

26.07.2023 20:42 | Komentář

Židovské muzeum v Praze, které bylo výdělečné i ve své státní podobě, patří mezi nejnavštěvovanější instituce u nás. O tom, jak nebezpečné jsou v dnešní době sílící projevy antisemitismu, hovořil v pořadu Interview ČT24 Leo Pavlát, jeho někdejší ředitel.

Kdo dnes šíří antisemitismus? Bývalý ředitel židovského muzea na ČT spustil o dezinformátorech
Foto: ČT24
Popisek: ČT24 Leo Pavlát, někdejší ředitel Židovského muzea v Praze.

„Je to skončená etapa, za kterou jsem vděčný, a těším se na další etapu. Jsem činný pro Český rozhlas, jsem také poradcem Nadace S. Laudera, což je nadace, která podporuje židovské školství, a mám jednu nabídku z Izraele, což zvažuji, byla by to práce odsud, ale nechci se úplně uvázat k takové té každodenní práci. Zcela jistě se chci soustředit na tu osobní stránku, protože za nejdůležitější považuji vnitřní vývoj,“ řekl Pavlát ke svému odchodu z Židovského muzea v Praze po téměř třiceti letech.

Hovořil o tom, že se mu v pozici ředitele nepodařilo dotáhnout do konce všechny plány, které s Židovským muzeem měl. „Měla to být modernizace Klausovy sinagogy a obřadní síně, měli jsme na to našetřeno, ale covid tyto peníze pohltil na provoz. Doufal jsem, že budu odcházet, když už tohle vše bude hotové,“ uvedl, že tento úkol zůstal nenaplněn, ale věří, že se to v budoucnu podaří.

Hovořil o příbězích pamětníků holokaustu, které jsou velice silné pro školní výuku, školy o to podle Pavláta mají čím dál větší zájem. „Těch autentických přeživších, kteří by mohli jezdit do škol, už je opravdu minimálně, potom jsou tu tato svědectví, ale záleží, do jakého se to dá kontextu, je třeba připravit programy, témata a pracovat s tím. To není jen, že se pustí svědectví, ale že to má určitou svou metodiku, existují k tomu výukové programy,“ uvedl bývalý ředitel Židovského muzea v Praze v pořadu Interview ČT24.

„Za Židovské muzeum v Praze mohu říct, že jej ročně navštíví desetitisíce žáků, studentů a pedagogů, jsou tu pro ně zvláštní přednášky a programy i mezinárodní projekty. Ty výstupy jsou silné, hlavně je důležité spolupracovat s pedagogy, protože ten pedagog potom pracuje se stovkami žáků, k nimž by se to Židovské muzeum s kontaktem ani nedostalo,“ doplnil Pavlát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…