Kdo na něho bude mít páky, protože o něm ví... Kolem generála Pavla vznikly velké obavy
09.09.2022 18:15 | Analýza
„Nemáte obavu, že na jednoho z favoritů prezidentských voleb, a nyní možná toho úplně největšího, generála Petra Pavla, vyplave ještě něco nepěkného z minulosti?“ zeptaly se politiků v anketě ParlamentníListy.cz. Tou minulostí je myšlen konec osmdesátých let a tvrzení známého historika Pavla Blažka o jeho školení na rozvědčíka, respektive že byl frekventantem Zpravodajského institutu komunistické vojenské rozvědky.
reklama
Současné průzkumy volebních nálad naznačují, že ve druhém kole prezidentských voleb na počátku příštího roku proti sobě mohou stanout šéf hnutí ANO Andrej Babiš a někdejší nejvyšší vojenský velitel NATO a dnes generál ve výslužbě Petr Pavel. A ve druhém kole by měl mít větší šanci generál Pavel. Jak Babiš, tak Pavel byli před listopadem 1989 členy komunistické strany. Babiš byl k tomu spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. A historik Pavel Blažek, který se dlouhodobě věnuje studiu čtyřiceti let komunistické nadvlády nad touto zemí, na sociální síti Facebook upozornil, že generál Pavel byl frekventantem Zpravodajského institutu komunistické vojenské rozvědky.
„Petr Pavel mne nedávno obvinil z toho, že lžu. Údajně nikdy neměl nic společného s rozvědnou činností. Dokumenty ovšem hovoří zcela jinak. V roce 1988 Pavel nastoupil do 1. ročníku výzvědné školy vojenské rozvědky, tedy Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS GŠ), která v úvodním ročníku probíhala pod krytím jako Vojenská akademie Antonína Zápotockého (VAAZ) v Brně. Ve skutečnosti se jednalo o kurz organizovaný 26. oddělením ZS GŠ, což byl Zpravodajský institut,“ rozepsal se Petr Blažek. Tento institut připravoval vojáky na rozvědnou práci v zahraničí. I na speciální úkoly. Podle Blažka byli vojáci cvičeni i ve speciálních metodách výslechů.
Podle generála Pavla však Blažek lže. „Vstoupit do KSČ byla chyba. Za posledních 33 let jsem ji ale náležitě odčinil. Svůj zpravodajský kurz za politický handicap nepovažuji. Historik Blažek o mém studiu lže. Jeho terminologii nerozumím a neodpovídá tomu, co je historicky a faktograficky správně,“ uvedl generál Petr Pavel v DVTV o své komunistické minulosti.
„Po Babišovi a jeho minulosti občany nemůže v nadcházejících volbách u žádného z kandidátů už nic zaskočit. Ani překvapit,“ domnívá se Jaroslav Zeman (senátorský klub ODS), senátor za Jablonecko, starosta Albrechtic v Jizerských horách.
„Myslím, že je téměř jisté, že se konkurenti budou snažit ze všech sil něco dalšího najít. Naštěstí lidé nejsou hloupí. Čím bližší je termín voleb, tím méně vytahování špíny na protikandidáty funguje,“ myslí si Patrik Kunčar (KDU-ČSL), senátor za obvod Zlín, místopředseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
„Nevím, jestli bude rozhodovat minulost. Jde spíš o to, jak se představí, co předvedou a řeknou na to, co se kolem nás děje dnes,“ upozornil Lubomír Zaorálek (ČSSD), bývalý ministr zahraničí a kultury.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.