Kdo najde sílu čelit Rusku? Dílna Jakuba Jandy vyrobila novou zprávu

24.04.2017 20:51 | Zprávy

Server časopisu Foreign Policy se podíval na práci spolku Evropské hodnoty. Tento thin-tank upozorňuje, že se Rusko chová agresivně vůči EU, a klade si otázku, jak se jednotlivé evropské země k této agresi stavějí. Evropské hodnoty tak zhodnotily postoj Velké Británie, Finska, Polska či Slovenska a Maďarska.

Kdo najde sílu čelit Rusku? Dílna Jakuba Jandy vyrobila novou zprávu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

Pobaltské země – Estonsko, Lotyšsko a Litva berou ruskou hrozbu vážně, neboť ji mají takřka za humny, a totéž se dá říct o Polsku, které má s Ruskem také celou řadu trpkých zkušeností.

Řecko se snaží o lepší vztahy s Ruskem, neboť i kvůli vzájemné vzdálenosti nechápe velkého souseda na východě EU jako velkou hrozbu. O Itálii a Kypru lze prý říci takřka totéž. Rusko sice šíří dezinformace a snaží se ovlivňovat dění v evropských zemích, ale Evropské hodnoty si povzdechly, že to touto trojicí jen těžko pohne.

S obavami prý hledí na Rusko také Finsko, Švédsko, Dánsko. Pak jsou tu prý ovšem dvě země, které využívají proruských postojů na domácí politické scéně. Podle Evropských hodnot jde o Slovensko a především o Maďarsko, které je tím proslaveno.

Ostražitý postoj vůči Rusku zachovávala Velká Británie, ale tato země odchází z EU. Think-tank si proto klade otázku, která ze zemí EU najde sílu čelit Rusku? „Pokud v letošních podzimních volbách v Německu zvítězí levicová koalice, dá se očekávat, že se německá vláda bude chovat ještě méně důrazně než dosud,“ soudí Evropské hodnoty.

Francie má s Ruskem solidní vztahy, ale do druhého kola prezidentských voleb postoupil také Emmanuel Macron, jenž se podle všeho staví k Rusku opatrně. Pokud by proruský hlas nepozvedla Francie, může to zůstat už jen na výše zmíněném Polsku. I tady však think-tank vidí háček. Současná polská vláda se prý chová tak, že by jen těžko našla partnera v obraně EU proti akcím Ruska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…