Kdo zničil vztahy USA a Ruska? Zaznělo jedno jméno

03.04.2025 22:16 | Monitoring

Velvyslanec ruského prezidenta Vladimira Putina Kirill Dmitrijev po setkání ve Washingtonu s velvyslancem Spojených států Stevem Witkoffem ukázal na viníka zničení vzájemných vztahů mezi Ruskem a USA. Na platformě Telegram přičetl odpovědnost za narušení vztahů administrativě bývalého prezidenta Joea Bidena a apeloval na nutnost opětovného navázání dialogu kvůli obnovení globální stability a míru.

Kdo zničil vztahy USA a Ruska? Zaznělo jedno jméno
Foto: Screen X Mario Nawfal
Popisek: Putinův vyjednavač Kirill Dmitrijev

Kirill Dmitrijev, zvláštní vyslanec prezidenta Ruské federace a generální ředitel Ruského fondu přímých investic, přijel do Washingtonu ve středu 2. dubna, kde jedná s americkým velvyslancem Stevem Witkoffem. Oba diplomaté se údajně setkali kvůli tomu, že Trumpova administrativa nadále tlačí na Rusko a Ukrajinu, aby se dohodly na příměří, uvedli pro agenturu Reuters dva američtí představitelé obeznámení se situací.

„Ve dnech 2. a 3. dubna se pořádají ve Washingtonu klíčová rusko-americká jednání,“ potvrdil dnes Dmitrijev na sociální síti X s tím, že dialog mezi Ruskou federací a Spojenými státy je nezbytný a závisí na něm globální stabilita a mír.

Obsah rozhovorů mezi Witkoffem a Dmitrijevem zůstává utajen. Na svém účtu sociální sítě Telegram však Dmitrijev napsal, koho viní ze zničení dialogu mezi Ruskem a Spojenými státy. Zdůraznil nutnost jeho obnovy.

„Dialog mezi Ruskem a Spojenými státy – klíčový pro celý svět – byl za Bidenovy administrativy zcela zničen,“ uvedl Dmitrijev, cituje deník The Kyiv Independent. „Obnovení dialogu je obtížný a postupný proces. Ale každé setkání, každý upřímný rozhovor nám umožňuje posunout se vpřed,“ dodal.

Dmitrijev také naznačil, že mezi odpůrci existují obavy z možného sbližování mezi Ruskem a USA, které by mohlo vést k lepšímu vzájemnému porozumění a spolupráci v mezinárodních i ekonomických záležitostech.

Na X pak ještě Dmitrijev dodal slovo k clům, které prezident Trump uvalil na Evropu a další země. Podle Dmitrijeva Trumpova celní strategie odráží posun k ekonomické suverenitě a národním zájmům. „Upřednostněním domácího průmyslu a nápravou strukturální obchodní nerovnováhy vytvářejí Spojené státy precedens pro soběstačný růst a udržitelnou tvorbu pracovních míst,“ napsal Dmitrijev.

 

 

Návštěva ruského vyjednavače ve Washingtonu a jednání s Witkoffem byly oznámeny jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro NBC prohlásil, že pokud se s Ruskem nedohodne na ukončení konfliktu na Ukrajině a pokud bude považovat Rusko za viníka, zavede sekundární cla na ruskou ropu. Trump doplnil, že zavedení sekundárních cel na ruskou ropu by znamenalo, že firmy obchodující s ruskou ropou by nemohly podnikat ve Spojených státech a na veškerou ruskou ropu by bylo uvaleno clo v rozmezí 25 až 50 %.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…