Skupina G7 (Německo, Kanada, USA, Francie, Británie, Itálie a Japonsko) tvořila s Ruskem skupinu G8 do roku 2014. Tehdy bylo Rusko vyloučeno kvůli anexi ukrajinského Krymu. Agentura DPA uvedla, že to dnes Merkelová označila za "flagrantní porušení mezinárodního práva“. Dotaz ohledně správnosti vyloučení Ruska vznesl zákonodárce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Michael Espendiller.
Další schůzka G7 má začít v pátek v kanadském Quebeku. Kancléřka z Křesťanskodemokratické unie (CDU) ale nechtěla spekulovat, zda se účastníci shodnou na závěrečném prohlášení. Evropu a USA rozděluje hlavně spor o americká cla a přístup k Íránu. O obou tématech chce Merkelová mluvit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, napsala agentura Reuters.
Merkelová také opětovně bránila své rozhodnutí z roku 2015, kdy uprostřed migrační krize v Evropě vpustila na území spolkové republiky desítky tisíc běženců, kteří z Řecka dorazili do Rakouska, Maďarska a balkánských zemí. „Panovala výjimečná humanitární situace a Berlín se v ní zachoval velmi zodpovědně,“ je přesvědčena kancléřka, která to v zápětí schytala od poslance AfD Gottfried Curio, podle kterého Merkelová může za příliv migrantů, který způsobil Německu nejtěžší škody. „Kdy odstoupíte?" neváhal se zeptat Merkelové, která nyní vede koaliční vládu se sociálními demokraty (SPD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab