Adil Muhammad, Somálec, se před pár dny ocitl v Kyjevě. Jako válečný zajatec. Toho času oděný v ruské uniformě. Podle serveru Kyiv Independent byl bývalý pěšák zajat v boji u Marinky v Doněcké oblasti při bojích s ruskou armádou na Ukrajině počátkem roku 2024, pět měsíců poté, co přijel do Moskvy na turistické vízum do práce a pouhé čtyři dny po nasazení do předních linií.
Když přijel do Ruska, prý pár měsíců pracoval v oděvní továrně za 140 dolarů měsíčně. Do armády se dal poté, co zjistil, že dostane 2 tisíce dolarů měsíčně a ruské občanství. Po nabídce skočil, když si spočítal, že po ročním kontraktu v ruské armádě si na rozdíl od poměrů doma vydělá ranec peněz.
Muhammad a sedm dalších válečných zajatců, včetně pěti Nepálců a Kubánce, si na tiskové konferenci stěžovali, že když je Rusové verbovali na boje na Ukrajině, podvedli je.
„Kdybych se vrátil do Somálska s penězi, které jsem vydělal, byl bych králem. Přísahám Bohu. Jediný problém je, že nás (Rusové) postavili do první linie,“ řekl Muhammed po tiskové konferenci listu Kyiv Independent.
Rusko láká cizince na lukrativní platy, občanství a komplexní sociální dávky. S každým novým dekretem Kreml postupně zmírňoval požadavky na přijetí do armády, jako je potřeba trvalého pobytu pro vstup do armády. Podle posledního Putinova dekretu, třetího o zahraničních rekrutech od začátku rozsáhlé invaze, podepsání roční vojenské smlouvy dá cizincům právo obdržet ruské pasy. Vedle nich obdrží ruské pasy i jejich ženy a děti. Stačí, aby si žoldáci podali žádost. Ale není jasné, kolik cizinců se Rusku podařilo naverbovat. Ukrajinské úřady nezveřejňují, kolik neruských válečných zajatců drží v současné době ve vazbě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.