„Mandát pana prezidenta bude trvat do roku 2013, takže je to dané,“ odmítl v ČT Marian Jurečka z KDU-ČSL, že by měl v roce 2012 skončit svět. On sám je optimistický, co se týče ekonomických očekávání i Evropské unie.
Podle Jurečky musí ale Česká republika více zasahovat do vyhrocených situací, jako byla loni například v Libyi. „Nemůžeme hrát mrtvého brouka. … Ztratili bychom pozici,“ varoval lidovec. Evropská unie Česko ale prý chápe jako solidního partnera. Už jen když zemřel Václav Havel, bylo vidět, jak ČR podporuje. Nemůžeme se prý ale pořád srovnávat s Havlem.
Češi jsou v Evropské unii potížisti
„Dneska jsme bráni mnohem méně vážně, než když byl Václav Havel v aktivní politice,“ nesouhlasil však ekonomický expert Strany zelených Jiří Čáslavka. Chybí nám prý dlouhodobá vize. „Po každých volbách se začíná znova,“ stěžoval si Čáslavka. Podle jeho názoru jsou Češi v EU vnímáni spíš jako potížisti, kteří ostatním podráží nohy.
Vidět to jde například na současné ekonomické krizi. „Měli bychom pomoci Evropské unii. My nejenom že nehasíme, ale trochu se jim i posmíváme,“ narážel na ohranou metaforu zadlužených evropských států jako sousedů, kterým hoří střecha a Česko by jim mělo pomoci hasit (tedy poskytnout 90 miliard korun).
Nedát 90 milionů - to je Nečasovo právo
Podle předsedy Zemanovců Vratislava Mynáře ale Česko rozhodně není nějaký potížista proto, že nezaplatí 90 miliard. Zastával se tak premiéra Petra Nečase – chtěl prostě vědět, kdy budou peníze splacené nebo na co konkrétně půjdou. Na to má podle Mynáře nárok.
Více než situace v zahraničí ale bude lidi prý zajímat v letošním roce situace doma. Jestli budou mít práci, co se o kolik zdraží a podobně. To by spíš měla být priorita.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan