Vláda schválila velkou mediální novelu, ve které navrhuje zvýšit televizní poplatek ze 135 Kč na 150 Kč a rozhlasový poplatek ze 45 Kč na 55 Kč měsíčně. Budou je platit také všechny firmy nad 25 zaměstnanců bez ohledu na to, zda mají nějaký přijímač, informoval novinář Filip Rožánek. Vláda uvedla, že je i pro širší okruh poplatníků.
Novela také zavádí automatické zvyšování poplatků o 6 %, jestliže kumulovaná míra inflace překročí 6 %. Česká televize bude mít omezený sponzoring a část výnosů ze sponzoringu bude muset posílat do Státního fondu kultury, přiblížil novinář.
Novela také zavádí automatické zvyšování poplatků o 6 %, jestliže kumulovaná míra inflace překročí 6 %. Česká televize bude mít omezený sponzoring a část výnosů ze sponzoringu bude muset posílat do Státního fondu kultury.
— Filip Rožánek (@rozanek) June 26, 2024
Novelizace zavádí systém memorand mezi médii veřejné služby a Ministerstvem kultury, která budou po dobu pěti let definovat jejich roli a podobu veřejnoprávní služby. První memoranda budou předložena generálními řediteli veřejnoprávních médií do šesti měsíců od účinnosti zákona.
Předkladatel návrhu, ministr kultury Martin Baxa (ODS), dodal, že vládou schválená novela audiovizuálního zákona také zjednodušuje a činí flexibilnějším systém filmových pobídek. „Za poslední léta se audiovize proměnila a na změnu bylo třeba reagovat. Naše vláda si dala cíl vytvořit moderní systém, který audiovizi zajistí finanční prostředky a předvídatelnou budoucnost. Klíčové změny jsou: transformace Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize, rozšíření dotační podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu, vyčlenění samostatného pilíře pro animaci a gaming a vylepšení mechanismu filmových pobídek,“ přiblížil ministr na sociální síti X.
Klíčové změny jsou:
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) June 26, 2024
transformace Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize,
rozšíření dotační podpory o televizní a VOD tvorbu,
podpora herního průmyslu, vyčlenění samostatného pilíře pro animaci a gaming
a vylepšení mechanismu filmových pobídek.
Z koncesionářských poplatků udělá vláda televizní daň, kterou jsou povinni platit všichni, zaznívá kritika na sociální síti X. „Já už jsem se, myslím, ptal, ale pro jistotu ještě jednou, zbláznil jste se, Martine Baxo?“ píše Jiří Škrampal.
"Vláda je i pro širší okruh poplatníků."
— Jiří Škrampal (@JiriSkrampal) June 26, 2024
Jo, jen tak mimochodem se z koncesionářských poplatků udělá televizní daň, kterou jsou povinni platit všichni.
Já už jsem se myslím ptal, ale pro jistotu ještě jednou, zbláznil jste se @MartinBaxa2 ? https://t.co/4LnKQC6oUg
Lidi také zajímalo, zda se změny budou týkat i Čechů žijících v cizině. „A budou platit i ti Češi v cizině? Když mohou volit, můžou i platit, když mají internet a mobil,“ objevila se narážka na to, že prošla korespondenční volba pro Čechy.
A budou platit i ti Češi v cizině??? Když mohou volit, můžou i platit, když mají internet a mobil??že jo? https://t.co/HIdDYzQqF4
— Sidneypoi???? (@Sidneypoi1) June 26, 2024
„Nemůžu se dočkat, až lidé z komentářů zjistí, co je zač OSA. Na druhou stranu, když už z každého datového média platím Ochrannému svazu autorů, tak si vlastně pirátění předplácím, ne?“ uvedl další uživatel platormy X.
Nemůžu se dočkat, až lidé z komentářů zjistí, co je zač OSA. Na druhou stranu, když už z každého datového média platím Ochrannému svazu autorů, tak si vlastně pirátění předplácím ne??? https://t.co/fInmLl2z5a
— Kvant (@TrueKvant) June 26, 2024
Pokud Martin Baxa a Česká televize neprokážou, že na ČT koukám na internetu, nemá právo po mně chtít peníze na StarDance a olympiádu, dodal Štěpán Ryšavý z iniciativy Programy do voleb. Generální ředitel České televize Jan Souček v DVTV poukazoval, že StarDance stojí desítky milionů, a pokud by se poplatky nezvýšily, nastal by „armagedon“.
Pokud @MartinBaxa2 a @CzechTV neprokáže, že na ČT koukám na internetu, nemá právo po mě chtít peníze na StarDance a Olympiádu.https://t.co/RYEpb1GToU
— Štěpán Ryšavý (@stepanrysavy) June 26, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská