Pokud většina evropských států nechce vzít na vědomí fakt, že systém povinných kvót nemůže fungovat, je třeba to opakovat stále dokola a dokola. „Mnohokrát opakovaná pravda se stává tou pravdou, o které se nepochybuje,“ prohlásila Válková. Lidinský zašel ve svém vyjádření ještě dál. Podle jeho názoru se musíme důrazně postavit diktátu zvenčí a říci jasné ne přijímání migrantů.
Podle Válkové se musí vše odehrávat v mantinelech evropského práva, neboť jsme členy EU. „Osobně si tedy myslím, že česká vláda dělá v rámci možného v EU maximum. Pokud vidím někde rezervy, je to spíše v komunikaci směrem k občanům. Těm by měla vysvětlovat, co dělá, aby si lidé jako tady pan Lidinský nemysleli, že vláda nic nedělá,“ uvedla dáma. Něco ostatně dělá i EU, jedná o otevření hotspotů a je pravdou, že jich má fungovat asi desítka. Válková sama uznala, že by jich bylo třeba tak dvacet nebo třicet.
Lidinský okamžitě nabídl rázné řešení. Měli následovat příkladu dalších zemí V4, vyhlášení referenda a připojení se k žalobě na kvóty. „A pokud EU není schopná chránit naši vnější hranici, tak ji musíme ochránit sami. Jde tady především o zelenou hranici, která bude pro migranty lákavá,“ upozornil předseda Úsvitu.
Máme se bát islámu?
Ve druhé polovině debaty došlo také na otázku, na kterou hledali i účastníci konference na půdě sněmovny. „Máme se bát islámu?“ ptali se. „Podle mého názoru se islámu jako náboženství bát nemusíme,“ poznamenala Válková. Podle ní jistě existují lidé, kteří islámskou ideologii zneužijí k páchání násilí, ale to neznamená, že bychom se měli bát všech muslimů.
Pádnou odpověď přednesl i Lidinský. „Nesmíme se bát islámu. Je to skutečně nábožensko-vojensko-politický systém, který uznává jediné právo, a to je právo šaría, které je podle Evropského soudu pro lidská práva neslučitelné s evropskými hodnotami,“ zaznělo z úst předsedy Úsvitu. V praxi se šaría projevuje tím, že je rodina ochotna obětovat jednoho člena v boji proti nevěřícím.
Podle Válkové je důležitější, zda budou muslimové žijící u nás dodržovat především naše zákony. Pokud se jejich právo šaría dostane do konfliktu s českým právem, musí dostat přednost naše právo. Politička ocenila, že se totéž dozvěděla od zástupců českých muslimů na konferenci.
„Ale u nás je šaría praktikována. To si nic nenamlouvejme. Seminář je jen seminář,“ oponoval Lidinský. Nemluvě o tom, že přicházející radikálové budou chtít své právo skutečně praktikovat, jak se o tom přesvědčili např. tajné služby a policisté v Německu. Lidinský varoval, že i podle českých tajných služeb může v Česku hrozit podobný scénář, pokud nějaký muslimský konvertita odejde do Sýrie a po několika týdnech či měsících bojů se vrátí zfanatizovaný. Na to si podle Lidinského musíme dát velký pozor. Válková mu dala za pravdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp