„Ze všech stran slyšíme, že se musí šetřit. Ale to platí evidentně jen pro někoho,“ začíná moderátorka další díl pořadu, na kterém se podílí společně se svojí kolegyní Hanou Lipovskou.
„Platí to pro důchodce, rodiny s dětmi nebo pro samoživitele. Pro politiky ne,“ všímá si Bobošíková.
„Ti si z našich daní zvýšili platy, prý povinně ze zákona. Ale to není všechno. Politici roztáčejí miliony z veřejných peněz i plesáním,“ dostává se moderátorka k hlavnímu tématu aktuálního dílu pořadu Aby bylo jasno.
„Ukážeme vám, kolik milionů stál ples Armády České republiky, který proběhl v sobotu 11. března na Pražském hradě. V době, kdy je naše země, jak říká premiér Petr Fiala, ve válce,“ slibuje a jde hned na věc.
„Ples pro Ministerstvo obrany Jany Černochové z ODS zařizovala příspěvková organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení, zřízená právě Ministerstvem obrany. Pozoruhodné je, že účelem této organizace je poskytovat vojákům, válečným veteránům a státním zaměstnancům Ministerstva obrany preventivní rehabilitaci, lázeňskou, léčebnou, zdravotní a rekreační péči,“ naráží Jana Bobošíková na fakt, že o organizaci plesů se zřizovací listina zmíněné organizace nezmiňuje.
„Ale třeba jde o preventivní rehabilitaci nebo rekreační péči. Každopádně se plesalo ve velkém stylu,“ dodává a začíná výčtem prostor, které si Armáda ČR na ples pronajala.
„Od Hradu si ministerstvo pronajalo hned pět prostor včetně Španělského sálu. A cena? Pro Ministerstvo obrany přátelská, pouhých 100 tisíc bez DPH. Ale pak se obrana rozjela!“
Moderátorka pak zmiňuje objednávky pro 930 hostů, mezi které patřilo třeba jídlo, nápoje, obsluha, taneční parket a videozáznam za bezmála dva miliony korun bez DPH.
„Prostě ze státního krev neteče, i když není na valorizaci penzí a díra v rozpočtu se zvětšuje. A to není všechno. Když jsme podle premiéra ve válce a děláme ples, nesmí chybět co? Přece květinová výzdoba. Tak se musely objednat živé standardní kytice na kulaté stoly, velké živé kytice na VIP stoly, a květiny na rautové stoly,“ pokračovala ve výčtu Bobošíková s tím, že v bohaté zemi, jakou Česká republika je, nesmělo chybět 550 růží s délkou stonku minimálně 40 cm, které se rozdávaly při odchodu z plesu.
„Cena? 183 515 Kč bez DPH. Jen za tyto tři faktury z plesu Armády ČR zaplatila organizace Ministerstva obrany 2 628 000 korun.“
Pak přišla řeč na to, kdo výdaje platil.
„Už to slyším, jak se ministryně Černochová brání! Manipulujete, na ples jsme měli sponzory. Je to pravda. Ples sponzorovaly hned tři státní podniky, navíc zřízené Ministerstvem obrany. Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav a Vojenské lesy. Tyto tři státní podniky na ples na základě smluv o reklamě a propagaci věnovaly dohromady 950 tisíc korun bez DPH,“ upozorňuje v Aby bylo jasno Jana Bobošíková na fakt, že zmíněnými sponzory jsou státní firmy, tedy peníze na ples šly z našich veřejných prostředků.
Přesto se ale našel i sponzor, který přispěl „ze svého“.
„A jestlipak víte, kdo byl generálním partnerem a největším sponzorem plesu Armády? Byla to soukromá Česká zbrojovka. Jeden z největších dodavatelů Armády České republiky,“ uzavírá Jana Bobošíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA