Sociolog Jan Keller, bývalý europoslanec za ČSSD, vyložil v komentáři pro deník Právo svůj pohled na to, jak je to s jedem zvaným novičok, kterým byl v březnu 2018 otráven ve Velké Británii agent Sergej Skripal a kterým měl být v srpnu 2020 otráven i nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.
Ten je momentálně léčen v Německu. Kreml popírá, že by s jeho otravou měl cokoli společného. Podle ruské strany není ani jisté, že byl otráven, ale podle německých expertů otráven byl a to právě novičokem.
S odvoláním na slova analytika Jana Schneidera Keller ironicky poznamenal, že o novičoku toho víme vlastně docela hodně. Víme, že útok novičokem prakticky nelze přežít, ale Sergej Skripal ho přežil. Víme, že jednou jed útočí na každého, kdo kolem něj projde a jindy si vybírá cílené oběť.
Kellnera navíc zaujalo, jak s novičokem pracují sami Rusové. Zdá se mu, že po tomto jedu sahají vždy, když mají pocit, že je na jejich zemi uvaleno příliš málo sankcí. To pak použijí novičok a mohou počítat se sankcemi novými.
Používají ho také, když se blíží dokončení nějakého důležitého projektu mezi Ruskou federací a další zemí. To novičok použijí, aby celý projekt těsně před koncem zhatili.
„V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argument,“ poznamenal kousavě sociolog.
Další velkou zakázkou pro Ruskou federaci by se teoreticky mohla stát výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech a Jan Keller už vyhlíží, kdy bude kvůli tomu novičok znovu použit a proti komu by asi mohl útok směřovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp