Kellner, Čína. Morální úpadek. Univerzita Karlova podepsala zvláštní spolupráci, už je tu bouře

09.10.2019 21:02 | Zprávy

Historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty UK na sebe upoutal pozornost, když nabídl Tomiu Okamurovi a jeho kolegům poslancům z SPD doučování z historie. Z veřejných vyjádření Okamury i jeho kolegů totiž získal dojem, že mají nemalé mezery ve vzdělání. A teď se ozval znovu. Ani trochu se mu nelíbí, že Univerzita Karlova vstoupila do partnerského svazku s Home Creditem Petra Kellnera.

Kellner, Čína. Morální úpadek. Univerzita Karlova podepsala zvláštní spolupráci, už je tu bouře
Foto: Repro Facebook
Popisek: Profesor Tomáš Zima

Stehlík se podivoval nad tím, jakým způsobem byl vlastně vybrán hlavní finanční partner univerzity, který by měl stát po boku UK po příští tři roky. Historik má za to, že výběr partnera nebyl dostatečně transparentní.

Jestli to měl (akademický) senát dostat pouze na vědomí, tak já si myslím, že to nestačí, že když se univerzita spojuje s nějakým soukromým subjektem, tak by to ta akademická obec měla vědět. A hlavně, akademická obec si drží, doufám, určitý kredit, který by měl být především o té diskusi,“ zdůraznil Stehlík v rozhovoru pro DVTV.

Partnerství s Home Creditem má podle Stehlíka jednu zásadní problematickou rovinu. Jde o společnost, která poskytuje nebankovní půjčky, a i když je dnes hodnocena jako standardní společnost, Stehlík naznačil, že v minulosti mohla firma údajně sehrát roli např. v půjčkách lidem žijícím ve vyloučených lokalitách.

A třetí věc je samozřejmě to čínské angažmá, kdy zprávy našich sinologů jsou takové, že tam byli poměrně výrazné problémy, které se nějak narovnávají větší regulací. Ale ve chvíli, kdy ta regulace nebyla, tak to je ostrý byznys s půjčováním,“ upozornil Stehlík.

„Není to o tom, že by ta smlouva byla zlá sama o sobě, ale jednak to akademická obec měla vědět a jednak je, použil bych to slovo, morální otázkou, zda se jméno Univerzity Karlovy má spojovat s firmami, které pracují s nebankovními půjčkami,“ pokračoval varovně.

Rektor Tomáš Zima se měl podle Stehlíka zeptat svých kolegů, zda by s takovou partnerskou firmou souhlasili. „Akademická obec je trošku něco jiného než fabrika. To není tak, že někde sedí ředitel šroubárny, který rozhodne, že se udělá o sto šroubků více, a vy je vyrobíte. Tady jsou některé principy trochu jiné,“ zdůraznil.

Konstatoval také, že když UK potřebuje peníze už i od Home Creditu, tak je na tom asi opravdu špatně s financemi. „Osobně jsem dneska požádal pana kancléře o nějaký typ darovací smlouvy, možná je to také trošku ironické, že univerzitě pošlu jeden svůj fakultní plat, když je na tom tak špatně a potřebuje se spojovat s Home Creditem,“ uvedl Stehlík s tím, že jeden svůj plat může univerzitě poslat i v dalších letech.  

Ani v nejmenším si však nedovede představit, že by pracovníci univerzity kvůli Home Creditu nějak korigovali svá vyjádření o Číně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chodíte do supermarketů? V těchto se nejvíce „podvádělo“. U regálů i na pokladně

22:40 Chodíte do supermarketů? V těchto se nejvíce „podvádělo“. U regálů i na pokladně

Falešné slevy cílící na zákazníky v obchodech i nadále pokračují. Česká obchodní inspekce (ČOI) za p…